آموزش نحوه ساخت و نصب سبد گل آویز

 شما میتوانید در صورت استفاده از مواد با کیفیت بالا و تکنیک های کاشت متراکم، می توانید با هزینه کمتر، اثدام به درست کردن سبد آویز زیبا و حرفه ای را در خانه کنید.

چه موقع می توانید یک سبد گل آویز بکارید

سبدهای آویز معمولاً تقریباً همزمان با گیاهان داخل زمین کاشته می شوند. سبدهای آویز را می توان کمی زودتر از گیاهان دیگر باغ کاشت زیرا خاک سبد در آفتاب سریعتر از خاک زمین گرم می شود. اگر سبد گل آویز شمارا خطر یخبندان تهدید میکند، می توانید سبد خود را به داخل خانه بیاورید تا در برابر دمای سرد شب به آن پناه ببرید.

نحوه کاشت و نگهداری سبد گل آویز

1) طرز کار با سبدهای آویز

مراقبت از گیاهان در یک سبد آویز تا حد زیادی همان مراقبت از گیاهان مشابه در زمین یا گلدان است. گلدان های آویز (و ظروف پاسیو) به جای خاک باغچه، باید با مخلوط گلدان تجاری پر شوند. مخلوط گلدان معمولاً شامل موادی است که به نگهداری آب بهترکمک می کند. مخلوط گلدان معمولاً استریل است، بدون عوامل بیماری زای خاک که در خاک باغچه یافت می شود.

انواع مختلفی از گلدان های آویز و ظروف وجود دارند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند، اما یکی از متنوع ترین آنها یک سبد سیمی است.

گیاهان موجود در سبدهای آویزان تحت تأثیر همان آفات و بیماری هایی قرار می گیرند که گیاهان درون زمین را تحت تأثیر قرار می دهند. اما سبدهای آویز به آبیاری مکرر بیشتری احتیاج دارند زیرا قرار گرفتن در معرض هوا از هر طرف باعث می شود مخلوط گلدان خیلی زود خشک شود. بعضی از گیاهان حتی ممکن است در هنگام روز های خیلی گرم به آبیاری دو بار در روز نیاز داشته باشند.

سبد گل آویز

2) استفاده از آستر مناسب

شما چندین گزینه برای پوشش سبد کاشت دارید. آسترهای کوکو کویر یا خزه متداول ترین مواد هستند که زهکشی و زیبایی بسیار خوبی ارائه می دهند. برخی از گلفرروشان آستر های برتر ارائه می دهند که باعث افزایش نگهداری آب در سبدهای گل می شود. این سبد ها از آسترهای کوکو کریر استاندارد گران ترند اما ممکن است عملکرد گیاهان حساس به خشکی مانند فوشیا را بهبود ببخشند. برای تهیه یک آستر با قیمت کمتر، می توانید خودتان از لایه های گل ماسه ای که برش داده اید و متناسب با گیاه خود، ایجاد کنید.

3) پایین آستر را مسدود کنید

اکثر مراکز باغ برای جلوگیری از هجوم آب اضافی از قسمت زیر سبد در حین آبیاری، ته آستر را مسدود کرده اند. برای افزایش نگهداری آب می توانید یک سینی پلاستیکی، یک تکه کیسه زباله پلاستیکی یا حتی یک پوشک یکبار مصرف جدید در پایین آستر قرار دهید. میتوانید چندین سوراخ در در انتهای آستر ایجاد کنید تا زهکشی و گردش هوا به خوبی انجام بشود.

4) به گلدان خاک اضافه کنید

مهمترین مرحله در ایجاد یک سبد آویز سالم، انتخاب یک خاک گلدان با کیفیت بالا برای پر کردن آن است. خاک باغ بسیار سنگین است و ممکن است عامل بیماری زایی باشد که می تواند گلهای شما را آلوده کند.

ترکیبی از خاک کیسه ای سبک که مخصوصاً برای سبدهای آویز ایجاد شده را انتخاب کنید. این ماده باید شامل ترکیبی از مواد آلی باشد که گیاهان شما را تغذیه می کند، مانند کمپوست، هوموس، ریخته گری کرم خاکی ، قالب برگ و مواد غیر آلی که خاک را سبک می کنند، مانند پرلیت یا ورمیکولیت. قبل از شروع کاشت، خاک را مرطوب کرده و بیشتر اضافه کنید.

5) یک گیاه کانونی انتخاب کنید

اولین محلی که سبد آویز در آن نصب می شود، یک نقطه کانونی در طراحی خواهد بود، بنابراین نمونه ای را با زمان شکوفائی طولانی و عملکرد قوی انتخاب کنید. انتخاب های هوشمندانه شامل گل آنجلونیا، مریم یا سلوسیا است که همه موارد توجه مرکز سبد را به خود جلب می کنند. این گیاهان عادات رشد قائم با شکوفه های خوشه ای دارند و با بلوغ سایر گیاهان در جنگل گم نمی شوند.

6) از گل های دنباله دار استفاده کنید

گیاه کانونی خود را با گلهایی که به راحتی تکثیر میشوند احاطه کنید. این گیاهان به سرعت نقاط خالی را پر می کنند و با تعداد کمتری، جلوه کاملی را به شما نمایش می دهند. گل اطلسی، وربناس، خرفه و….چند گیاه با عملکرد بالا هستند که در لبه های سبد شما جمع می شوند. اگر سبد خرید شما بیش از حد ممکن آویزان است، با انتخاب گونه هایی که به سرمازدگی حساس نیستند، میتوانید سبد گل آویزان خود را پر کنید.

7) قسمت های خالی سبد را گل بکارید (اختیاری)

این یک مرحله اختیاری است اما به سرعت گل ها شکوفا میشوند و شما مزد زحمات خود را خواهید گرفت. برای سبدهای کوچک، گلهای انتهایی کاشته شده در لبه سبد، چند هفته کناره ها را می پوشاند اما برای سبدهای بزرگتر به برخی گل هایی که به طور مستقیم در کاشته می شوند  و نیاز به مراقبت زیادی ندارند ، احتایج است. می توانید همان گیاهان انتهایی که در لبه سبد استفاده کرده اید را برای کناره ها بکارید.

سبد گل آویز

با استفاده از یک چاقو چند شکاف را در کناره های سبد خود برش دهید. پیوندهای کوچک را با گلوله ریشه بگیرید ، گلوله ریشه را در شکاف وارد کنید. نگران آسیب رساندن به گیاه نباشید، زیرا گلوله ریشه می تواند کمی کار با انسان انجام دهد. فقط اطمینان حاصل کنید که پیوند توسط ساقه را که می تواند به راحتی شکسته شود، نشکسته باشد.

8) کاملاً آبیاری کنید

سبد تازه کاشته شده را آبیاری کنید تا جایی که حس میکنید کافی است. انتظار داشته باشید که روزانه سبدهای معلق خود را آبیاری کنید شاید حتی در صورت تداوم شرایط گرم و خشک ، دو بار در روز.

اگر صبح آب می دهید، شاخ و برگ گیاه را نیز اسپری کنید، تا کنه های عنکبوت از بین بروند. سبدهای خود را ماهیانه دو بار کود دهید تا در تمام طول سال سالم به نظر برسند.