آیا باید عمل زیبایی گوش برجسته کنیم؟

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی به تغییر شکل پینا یا گوش خارجی اشاره می‌کند. هدف ممکن است اصلاح بی نظمی یا صرف زیبایی باشد. گوش‌ها معمولا ۲ سانتی متر از دو طرف سر فاصله دارند، با این حال داشتن فاصله‌ بیشتر می‌تواند برای برخی اشخاص آزار‌دهنده باشد

فردی که به گوش خود آسیب زده یا با نقص مادر‌زادی متولد شده، می تواند جراحی ترمیمی را انتخاب کند. این یک روش پزشکی برای ایجاد یا ترمیم گوش خارجی است.

با این وجود، برخی افراد برای بهبود ظاهری گوش خود زیر عمل جراحی می‌روند. این عمل با نام اتوپلاستی شناخته می‌شود.

به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، در سال ۲۰۱۸ جراحان نزدیک به ۲۳۰۰۰ عمل جراحی اتوپلاستی در ایالات متحده انجام دادند.

در این مقاله، درباره اتوپلاستی، از جمله انتظاراتی که از آن می‌رود و زمان بهبودی آن مطالعه خواهید کرد.

 

چرا اتوپلاستی؟

گوش خارجی تاثیر و کارکرد کمی در شنوایی دارد. با این وجود در ظاهر فرد نیز تاثیر می‌گذارد. برخی افراد ممکن است حس کنند گوششان “خیلی” برجسته است، و این می تواند باعث خجالت و ناراحتی روانی شخص شود. در حقیقت، برخی از منابع معتبر تحقیقاتی نشان می‌دهند که داشتن گوش‌های برجسته می‌تواند منجر به اعتماد به نفس پایین و انزوا طلبی شخص شود.

به همین دلیل، برخی افراد گزینه ی جراحی را انتخاب می‌کنند. حتی ممکن است برخی از والدین و مراقبان قبل از شروع مدرسه برای فرزندان خود به دنبال جراحی باشند.

آیا درمان گوش برجسته الزامی است؟

درمان گوش برجسته همیشه لازم نیست. برخی از برجستگی‌ها یا بدشکلی‌ها بدون دخالت برطرف می‌شوند.

زمان مناسب برای اتوپلاستی بازه سنی ۵ تا ۶ سالگی کودک است که در این بازه ۹۰٪ رشد گوش‌های وی کامل شده است. این اولین سن توصیه شده است. با این حال، فرد می تواند پس از این در هر سنی تحت درمان قرار گیرد.

یک روش غیر جراحی که با عنوان قالب گیری یا آتل بندی شناخته شده است می‌تواند در بازه سنی ۲ الی ۳ هفته ی اول زندگی نوزاد انجام شود.

دلایل گوش برجسته چیست؟

گوش خارجی معمولاً با زاویه حدود ۲۱ تا ۳۰ درجه در کنار سر قرار دارد. اگر زاویه بیش از ۳۰ درجه باشد، به نظر می رسد که گوش‌ها “بیرون زده اند”.

این می تواند در صورتی رخ دهد که ویژگی‌های ژنتیکی یا شرایط بهداشتی و سلامتی بر رشد غضروف گوش تأثیر بگذارد، یا به دلیل ضربه و جراحت  شکل آن تغییر کند. هر یک از این عوامل می‌تواند بر یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد. گرچه داشتن گوش‌های برجسته نباید بر شنوایی فرد تأثیر داشته باشد.

گوش‌های برجسته ممکن است در خانواده ها وجود داشته باشد، اما اغلب به طور تصادفی رخ می‌دهند. حدود ۳۰ درصد از کودکان با گوش‌های برجسته دارای گوش‌هایی هستند که در اوایل تولد طبیعی به نظر می‌رسند اما در ۳ ماه اول زندگی تغییر شکل می‌دهند.

آنچه در حین درمان انتظار می‌رود

تکنیک‌های مختلف می‌توانند برجستگی گوش را کاهش دهند. بخش‌های زیر این روش‌ها را با جزئیات بیشتری پوشش می‌دهند.

قالب گیری یا آتل بندی گوش

این یک پروسه ساده و بی‌خطر است که برای نوزادان در چند هفته اول زندگی مناسب است. این زمانی است که غضروف گوش در نرم ترین حالت خود قرار دارد. در سن ۶ تا ۷ هفتگی، غضروف شروع به سفت شدن می‌کند.

در طی این روش، جراح از یک آتل برای تغییر شکل غضروف نرم گوش استفاده می‌کند و آن را در موقعیت جدید نگه می‌دارد.

انواع مختلفی از آتل موجود است، آتل ها از مواد نرم، الاستیک و قالب پذیر ساخته شده اند.

جراح آتل را با نوار جراحی به گوش می‌چسباند. والدین و مراقبان باید آتل را به صورت ۲۴ ساعته در گوش بگذارند و کودک را برای معاینه به طور منظم پیش پزشک ببرند. نوزاد ممکن است نیاز به بستن آتل از چند هفته تا چند ماه داشته باشد.

پس از ۶ ماه، غضروف گوش برای بازسازی با آتل بسیار سخت می‌شود. پس از این مرحله، جراحی تنها گزینه درمانی خواهد بود.

اتوپلاستی

معمولاً جراح پلاستیک اتوپلاستی را انجام می‌دهد. اما گاهی اوقات جراح گوش، حلق و بینی یا جراح اطفال نیز این کار را انجام می‌دهند.

جراح از بیهوشی عمومی برای کودک و از بی‌حسی موضعی برای بزرگسالان استفاده می‌کند. سپس آن‌ها برشی را در پشت گوش ایجاد می‌کنند و بخیه‌هایی را که ممکن است دائمی باشد، برای عقب نگه داشتن گوش خارجی اعمال می‌زنند. در برخی موارد، ممکن است مقداری از غضروف را نیز بردارند.

این عمل حدود ۱ الی ۲ ساعت طول خواهد کشید.

این برش یک زخم نازک به جا می‌گذارد، اما این زخم پشت گوش است و با گذشت زمان از بین می‌رود.

جراحی بدون برش

برخی از انواع جراحی نیازی به برش ندارند. برای این موارد، دوران بهبودی ممکن است کوتاه‌تر باشد، به همراه احتمال کمتری از عوارض.

در طول این روش، جراح یک سوزن در غضروف گوش قرار می‌دهد تا انعطاف پذیری آن را افزایش دهد. سپس از بخیه برای تغییر شکل یا ترمیم گوش استفاده می‌کند.

در مطالعه نسخه اصلاح شده این تکنیک، تقریباً ۹۴٪ مردم گفتند ظاهر گوش آنها بهبود یافته است. با این حال، ممکن است نیاز به تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی و اثربخشی آن باشد.

همچنین این نوع روش ممکن است برای همه پیشنهاد نشود. به عنوان مثال، اگر گوش های برجسته یک فرد به دلیل غضروف اضافی در تقاطع گوش باشد، به یک اتوپلاستی رسمی نیاز دارد. این به این دلیل است که جراح باید قسمتی از غضروف را از طریق برش پوست بردارد.

دوران نقاهت پس از جراحی

روند بهبود تا حدودی به نوع جراحی که روی فرد انجام شده بستگی دارد.

پس از جراحی، پزشک یک پانسمان روی گوش‌ها قرار می‌دهد. پانسمان چند روز در محل خود باقی می‌ماند، اما پزشک ممکن است روز بعد از عمل جراحی آن را برای بررسی هماتوم خارج کند.

پس از برداشتن دائمی پانسمان، ممکن است فرد نیاز داشته باشد که از هدبند محافظ روی گوش‌ها استفاده کند، مخصوصاً در شب. این کار می‌تواند از کشیدن گوش ها به جلو در هنگام خواب جلوگیری کند.

پس از عمل، فرد ممکن است متوجه موارد زیر شود:

• احساس درد برای چند روز

• بی‌حسی و سوزن سوزن شدن برای چند هفته

• کمی کبودی به مدت تقریبا ۲ هفته

فرد باید بتواند:

• ۱۴ روز بعد از عمل موهای خود را بشوید

• بعد از ۴ الی ۶ هفته شنا کند

• سفر در هر زمانی

• بازگشت به مدرسه پس از ۱ الی ۲ هفته

• بعد از ۱۲ هفته در ورزش‌های تماسی شرکت کند

با این وجود، قبل از بازگشت به فعالیت‌های روزانه، مشورت با پزشک الزامی است.

عوارض احتمالی

برخی از عوارض ممکن است با پروسه‌هایی از جمله موارد زیر ایجاد شوند:

• عفونت: با هرگونه عمل جراحی کمی احتمال عفونت وجود دارد. دریافت درمان سریع با آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند از عوارض پس از عمل جلوگیری کند.

• کبودی: هماتوم یا لخته خون می‌تواند در زیر پوست گوش ایجاد شود. ممکن است ۱ تا ۳ روز بعد از عمل ظاهر شود. اولین علائم آن درد می‌باشد.

• عود یا بازگشت: گاهی اوقات ممکن است گوش‌ها دوباره شروع به چسبیدن کنند و ممکن است جراحی مجدد نیاز شود.

• ظاهر نامطلوب: گاهی اوقات نتایج جراحی ترمیمی یا زیبایی آن چیزی نیست که فرد انتظار داشت. گوش‌ها ممکن است نامتقارن، بسیار نزدیک به سر یا بسیار دور از سر باشند.

• بی‌حسی: ممکن است چند هفته پس از جراحی گوش‌ها بی‌حس باشند.

آسیب به غضروف می‌تواند ناشی از عفونت، هماتوم یا سفت شدن بخیه‌ها باشد. برای جلوگیری از مشکلات پس از عمل، مراقبت فوری پزشکی ضروری است.

 

دکتر نداف کرمانی، دکتر اکبر بیات، دکتر اکبری، انجمن جراحان زیبایی، دکتر سهرابی، دکتر فرید مرادیان

 

کلمات کلیدی: گوش برجسته، گوش برجسته چیست، برجستگی گوش، جراحی گوش برجسته، عمل گوش برجسته، هزینه عمل گوش برجسته، قیمت جراحی گوش برجسته، اتوپلاستی، اتوپلاستی چیست، بهترین جراح گوش برجسته، اصلاح برجستگی گوش، درمان گوش برجسته، درمان برجستگی گوش، هزینه درمان گوش برجسته