اعتراض‌های ضد نژادپرستی علیه آمریکا به فرانسه کشیده شد

[ad_1]

به گزارش دوشنبه شب رویترز، ده‌ها تن از مردم با حضور در اعتراضات سکوت مقابل سفارت آمریکا در پاریس بر زمین زانو زده و با فلوید شهروند رنگین پوست آمریکایی که با خشونت پلیس آمریکا به قتل رسید، ابراز همبستگی کردند. 

بیشتر تظاهرکنندگان که با توجه به شیوع ویروس کرونا، ماسک بر صورت و لباس‌های سیاه بر تن داشتند، پلاکاردهای با شعارهایی “نژادپرستی ما را خفه می‌کند، عدالت برای فلوید و من نمی‌توانم نفس بکشم” در دست داشتند.

“دومینیک سوپو” رئیس گروه ضد نژادپرستی فرانسه که به سازماندهی این اعتراض کمک کرده است، می‌گوید: فلوید در آمریکا قربانی یک جنایت و یک قتل نژادپرستانه به دست پلیس شده است. 

معترضان در بیانیه‌ای خواستار همبستگی گروه‌های ضد نژادپرستی در فرانسه علیه قتل فلوید شده تا از این طریق جنایت پلیس آمریکا را محکوم کنند. 

این بیانیه افزود، ما همچنین خواستار حداکثر مقاومت در فرانسه، از جمله در سطح دولت در قبال این جنایت هستیم. 

با گذشت یک ساعت از  این تجمع، پلیس ضد شورش معترضان را از مقابل سفارت آمریکا در پاریس دور کرد. 

یک افسر پلیس آمریکایی به نام «درک شووین» چند روز پیش، پس از بازداشت «جورج فلوید» جوان رنگین پوست آمریکایی، زانو بر گردن وی نهاد و فشار را بر او تا حدی بالا برد که راه نفس کشیدن را بر او بست.  

فلوید پس از انتقال به بیمارستان درگذشت؛ اما این رفتار نژادپرستانه از دیدگان مردم و شبکه‌های اجتماعی پوشیده نماند تا این وحشیگیری را همه جهانیان شاهد باشند و فریاد اعتراض‌ها علاوه بر آمریکا به کشورهای دیگر نیز کشیده شود.  

در ششمین روز اعتراض‌ها، مردم ایالت‌های مختلف آمریکا به خیابان‌ها ریختند و با برخورد خشونت بار پلیس و شلیک گاز اشک آور آن‌ها مواجه شدند.  

 

[ad_2]

Source link