امارات در جزیره سقطری یمن پایگاه نظامی احداث می‌کند

[ad_1]

به گزارش تارنمای الخبر الیمنی، منابع محلی در سقطری اعلام کردند: نیروهای اماراتی عملیات احداث یک پایگاه ویژه در منطقه راس قطینان را آغاز کرده اند.

براساس این گزارش، «رافت الثقلی» رئیس شورای انتقالی جنوب در جزیره سقطری وابسته به امارات متحده عربی به سران این قبایل هشدار داده، در صورتی که با واگذاری مناطق اطراف این منطقه به امارات موافقت نکنند، روستاهای آن‌ها را بمباران خواهد کرد.

این گزارش می افزاید: امارات متحده عربی به دنبال ایجاد مرکز دیده بانی و استقرار سامانه‌های راداری خود به منظور تأمین امنیت این پایگاه است.

امارات همچنین تجهیزات حفاری را به این منطقه ارسال کرده است.

احداث پایگاه نظامی امارات متحده عربی در سقطری درحالی انجام می‌شود که عربستان سعودی تلاش دارد میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب که از حمایت امارات متحده عربی برخوردار است، توافق ایجاد کند و گفته می‌شود که این اقدام امارات،  تلاش‌ها برای رسیدن به توافق را از بین می‌برد.

مناطق جنوبی یمن از جمله استان ابین و جزیره “سقطری” در هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای «منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی این کشور (مورد حمایت عربستان) و شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) بوده‌است. درگیری‌هایی که با کنترل این مناطق از سوی شورای انتقالی همراه بود.

شورای انتقالی جنوب یمن چندی قبل در شهر عدن و دیگر استان های جنوبی این کشور حکومت خودمختار اعلام کرد.

اقدام شورای انتقالی جنوب یمن در پی ادامه اختلاف با دولت “منصور هادی” رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن صورت گرفت که از سوی عربستان حمایت می‌شود.

دو طرف همواره یکدیگر را به نامشروع و غیرقانونی بودن و دامن زدن به تنش‌ها در یمن متهم می‌کنند.

از سویی ۱۴ آبان ۱۳۹۸ توافقی میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی‌ جنوب با میانجیگری سعودی‌ها موسوم به توافق ریاض امضا شد.

یمن از شش سال قبل شاهد حمله عربستان و ائتلاف تشکیل شده از سوی این کشور است که در این مدت بسیاری از زیرساخت های این کشور تخریب و هزاران نفر از یمنی های کشته و یا زخمی  شده اند.

[ad_2]

Source link