امام جمعه شاهرود: محرومیت جنوب استان اردبیل انکارناپذیر است

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، حجت‌الاسلام محمدشیر علیپور روز شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی شاهرود افزود: محرومیت بیش از اندازه حاکم بر جنوب استان موجب خالی شدن روستاها ، مهاجرت مردم منطقه به مناطق برخوردار کشور و افزایش میل به مهاجرت در بین افراد باقیمانده در این مناطق شده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های نه چندان دور جمعیت شهر کلور مرکز بخش شاهرود خلخال بیش از ۱۲ هزار نفر بوده است، اظهارداشت: محرومیت منطقه و کم‌توجهی مسوولان در گذشته به این بخش موجب شده تا جمعیت این شهر با ۱۰ هزار نفر کاهش به ۲ هزار نفر کاهش یافت.

او گفت: حتی با تکمیل راه‌های در حال احداث منطقه از جمله راه خلخال – منجیل ، خلخال – ماسوله و خلخال – ماسال بخش شاهرود به علت فقدان زیرساخت‌های لازم برای ماندگاری گردشگران عبوری تنها به عنوان محل عبور مسافران و یا محلی برای جمع‌آوری زباله‌های گردشگران مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: گردشگری این منطقه با وجود قابلیت‌ها و جاذبه‌های بی‌شمار از جمله آبشار بلند سجن ،آبشار نره‌گر اسبو ،چشمه‌های پرآب منطقه پلنگا ،شیران چشمه ،منطقه نمونه گردشگری امامزاده عبدالله ، آبگرم تیل ،چشمه طوفان و ده‌ها جاذبه گردشگری دیگر به علت نبود زیرساخت لازم در داخل بخش نتوانسته توجه گردشگران را به خود جلب کرده و منبع درآمدی برای مردم محروم این منطقه باشد.

امام جمعه شاهرود گفت: حوزه گردشگری این منطقه  در گذشته مورد غفلت واقع شده و از ظرفیت‌های خدادادی منطقه به نفع مردم استفاده نشده است.

او راه پیشرفت و توسعه اقتصادی در این منطقه با توجه به آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی  و همچنین ضعف بخش کشاورزی به علت سنگ و صخره ای بودن قالب منطقه را توجه لازم به رونق بخش گردشگری دانست.

وی اظهارداشت: آب و هوای متنوع و ییلاقی و طبیعت بی‌نظیر و بکر از جمله مولفه‌های بی نظیر بخش گردشگری شاهرود است که همواره زبانزد خاص و عام است.

او با تاکید بر لزوم استفاده از این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد رونق اقتصادی، توسعه اشتغال جوانان گفت: مردم منطقه علاقه‌مند و خواستار استفاده از این ظرفیت‌ها در راستای رونق اشتغال و اقتصاد در منطقه هستند و انتظار می‌رود با توسعه اقدامات در این حوزه بخشی از مشکلات اشتغال برطرف شود.

امام جمعه شاهرود افزود: طرح جامع شهر کلور با وضعیت فعلی همخوانی نداشته و در حالی که این طرح در گذشته تدوین و بیشتر کاربری‌های اراضی داخل شهر به عنوان فضای سبز معرفی شده زمین برای احداث خانه برای مردم و یا افرادی که مایل به بازگشت به موطن خود هستند، وجود ندارد.

[ad_2]

Source link