اما و اگرهای الحاق سه روستا به همدان

[ad_1]

هیات وزیران در نشست بیست و سوم تیرماه سال ۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور نسبت به الحاق روستاهای حسن ‏آباد شورین، علی ‏آباد پشت شهر و قاسم‏ آباد دهستان هگمتانه بخش مرکزی شهرستان همدان و مزرعه‏ ها و مکان‏ های تابع آن‏ها به شهر همدان موافقت کرد.

حال با گذشت یکسال از این مصوبه، هنوز هیچ اقدام زیربنایی و عملیاتی برای اجرای طرح نشده است و بیشتر اعضای شورای شهر همدان نیز مخالف انجام آن هستند.

الحاق سه روستا مغایر با قانون شوراها!

رییس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای شهر همدان مدعی است که “تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها صورت گرفته است.”

سید مسعود عسگریان اظهار داشت: الحاق روستاهای قاسم آباد، علی آباد و حسن آباد برخلاف بند ۳۴ ماده ۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و اصول هفتم و یکصد و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اجرا شده است.

وی بیان کرد: شورای شهر همدان الحاق سه روستا را به دلیل نبود پیوست ‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و نیز به منظور جلوگیری از توسعه و گسترش حاشیه نشینی و بافت های حاشیه ‌ای نامناسب موجود، مصوب نکرد.

به گفته عسگریان اعضای شورای اسلامی سه روستا به دلیل ارتقای سطح زندگی روستاییان و کشاورزان، توسعه پایدار روستاها و مناطق کشاورزی، رفع فقر، تقویت زیرساخت های مناسب تولید، تنوع بخشی، گسترش فعالیت های مکمل و اقتصادی به ویژه صنایع تبدیلی و روستایی و خدماتی نوین با این الحاق مخالف هستند.

رییس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای شهر همدان با بیان اینکه نمایندگان مردم شهرستان‌های همدان و  فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز مخالفت خود را با الحاق این سه روستا به طور مکتوب اعلام کرده‌اند، افزود: امیدواریم هرچه سریعتر الحاق این سه روستا لغو شد.

وی افزود: این مصوبه بر خلاف خواسته مردم است و پیامدهای منفی زیادی  از جمله بروز زمینه توسعه حاشیه نشینی و تحمیل هزینه های گزاف بر مدیریت شهری و روستاییان ساکن در این روستاها را دنبال دارد و انتظار می رود این طرح با توجه به نداشتن زیرساخت‌های مناسب شهری از سوی مراجع ذیربط اجرایی نشود.

رییس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای شهر همدان: این مصوبه پیامدهای منفی زیادی  از جمله بروز زمینه توسعه حاشیه نشینی و تحمیل هزینه های گزاف بر مدیریت شهری و روستاییان ساکن در این روستاها را به دنبال دارد.

الحاق بدون بررسی کارشناسی

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز معتقد است: الحاق سه روستا بدون در نظر گرفتن مباحث کارشناسی و بررسی معایب و مزایای آن صورت گرفته است و در حال حاضر شاهد افزایش بی ‌رویه ساخت ‌و سازهای غیرمجاز در این مناطق هستیم.

کامران گردان افزود: در ۲ سال گذشته زمزمه الحاق روستاها به شهر همدان در فضای مدیریتی مطرح شد و از آنجا که این موضوع تبعات، پیامدها و نقاط قوت و ضعف بسیاری را برای شهر به دنبال دارد، شورا با دریافت نظر از موارد مشابه در شهرهای دیگر از جمله مجموعه «کَن» تهران و ضمن بازدید از وضعیت موجود و بررسی معایب و مزایای آن درخواست کرد تا موضوع الحاق روستاها به شهر مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.

وی اضافه کرد: از همان ابتدا بر این عقیده بودیم که تمامی ابعاد این موضوع از جمله اثرات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌ محیطی در این سه روستا باید مورد بررسی قرار بگیرد و به استناد این مطالعه چنانچه مزایای الحاق از معایب آن بیشتر باشد، شورای شهر با الحاق سه روستا موافق و در غیر این صورت مخالف است.

گردان یادآور شد: متاسفانه باوجود چندین مرتبه درخواست مطالعه کارشناسی، توجهی به این خواسته شورا نشد و بدون اخذ موافقت شوراهای روستا و شهر نسبت به الحاق روستاها به شهر اقدام کردند که با مشکلات متعددی در حوزه مراجعه روستاییان به شهر به ‌منظور صدور مجوزها و سایر موارد مواجه هستیم.

وی بیان کرد: همچنین باوجود تاکید قانونی مبنی بر تعیین‌ تکلیف ضوابط مورد نظر برای این روستاها، تاکنون تصمیمی برای چگونگی احداث بنا در این مناطق به شهرداری ارایه نشده است که انتظار می ‌رود این مهم هر چه سریعتر در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار بگیرد.

عمل به قانون مورد تاکید فرماندار

فرماندار همدان نیز بارها تاکید داشته و دارد که در این مصوبه عمل به قانون مورد تاکید و اجرا است.

فرماندار همدان: شهرداری وظیفه دارد از ساخت و سازهای غیرقانونی در این روستاها جلوگیری کند.

احسین افشاری با بیان اینکه هیچ تغییری در مصوبه هیات وزیران به وجود نیامده است، گفت: بنابراین همه دستگاه‌های اجرایی متناسب با این قانون ارایه خدمات تخصصی خود را در دستور کار خود قرار دهند و ملاک عمل همه دستگاه‌ ها، قانون است.

وی اضافه کرد: هر گونه تخلف از قانون و این مصوبه پیگرد قانونی دارد و مشمول مجازات می شود.

افشاری با بیان اینکه امور خدمات دهی و کنترل ساخت و ساز در این روستاها به شهرداری واگذار شده است، گفت: شهرداری وظیفه دارد از ساخت و سازهای غیرقانونی در این روستاها جلوگیری کند.

وی بیان کرد: طرح الحاق روستاهای علی آباد و حسن آباد و قاسم آباد فقط در محدوده مسکونی است که از روستایی به شهری تبدیل شوند و اراضی کشاورزی و باغات این روستاها همچنان کاربری قبلی خود را باید حفظ کنند.

با این حال هنوز این مصوبه از سوی شورای شهر همدان به اجرا گذاشته نشده است و مخالفت ها باعث بر زمین ماندن طرح شده است.

[ad_2]

Source link