اهمیت مراجعه به وکیل ملکی چقدر است؟

برای انجام تمام کارهای حقوقی ملکی میتوانیم به یک وکیل ملکی مراجعه کنیم تا روند قانونی کارها را برای ما پیگیری کند. با وجود این که هر کسی می تواند به صورت شخصی کارهای قانونی مربوطه را پیگیری کند، اما افراد معمولی به تمام نکات و تبصرههای قانونی مسلط نیستند و تنها ممکن است با برخی از جنبه های آن آشنایی داشته باشند. در هر زمینهای که نیاز به دانش تخصصی وجود داشته باشد، بهترین کار مراجعه به متخصص آن کار است تا بتوانیم بهترین نتیجه را دریافت کنیم. به عنوان مثال، برای انجام مشکلات مربوط به املاک بهتر است به یک وکیل ملکی متخصص مراجعه کنیم.

در امور قانونی، این مسئله اهمیت بسیار بیشتری پیدا میکند، چرا که در صورت بروز اشتباه ممکن است ضررهای مالی و جانی زیادی متوجه فرد شود و از حقوق قانونی خود محروم شود. در مسئله های مربوط به ملک و املاک و معاملات آنها، به دلیل قیمت بالای ملک در زمان حاضر، مراجعه به یک وکیل املاک با تجربه بسیار مهم است. به همین دلیل میتوانیم در مسائل مختلفی مانند غصب ملک، عدم پرداخت اجاره، مزاحمت هایی که در دسته پرونده های حقوقی قرار میگیرند، ممانعت از حق و غیره، به یک وکیل متخصص ملکی مراجعه کنیم تا بتوانیم حق خود را بگیریم. 

وکیل املاک چه کسی است؟

وکیل ملکی یا وکیل املاک کسی است که به دعاوی مربوط به اموال غیر منقول رسیدگی میکند. منظور از اموال غیرمنقول، اموالی است که نمیتوان آنها را به صورت فیزیکی منتقل و جا به جا کرد. املاکی مانند آپارتمان، مغازه، خانه و زمین کشاورزی جز اموال غیرمنقول به حساب میآیند، اما به عنوان مثال، خودرو در دستهی اموال منقول قرار میگیرد. 

برای املاک غیرمنقول مشکلات مختلفی میتواند به وجود بیاید که میتوان آنها را به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم کرد. وکیل ملکی شخصی است که به مسائل و پرونده های حقوقی مربوط به املاک می تواند رسیدگی کند و پرونده های کیفری را باید به وکیل کیفری سپرده شود. برخی از پرونده های حقوقی که می تواند به وکیل املاک سپرده شود شامل دعوای خلع ید و تصرف عدوانی، دریافت اجرت المثل ایام تصرف، اخذ پایانکار، تخلیه املاک استیجاری و حتی تنظیم سند است.   

وکیل ملک چه کارهایی برای ما انجام می دهد؟

طبق قانون هر کسی میتواند به برای خود وکیل استخدام کرده و به او اجازه دهد تا برخی کارهای قانونی را برای او انجام دهد. در چنین شرایطی یک وکیل متخصص ملکی برای پذیرفتن این وکالت و صرف وقت خود برای احقاق حق موکل، هزینه ای به عنوان دستمزد دریافت میکند. 

برای برخی از افراد ممکن است این هزینه بالا باشد و بخواهند شخصا پیگیر کارهای پرونده خود باشند. چنین اشخاصی برای این که دچار مشکل در روند قانونی پرونده نشوند و حق آنها ضایع نشود، حداقل باید از یک وکیل ملکی مشاوره دریافت کنند تا بتوانند نتیجه درستی به دست آورند. هر چند که ممکن است با گذشت زمان و تغییر در روند پرونده مشکلات جدیدی به وجود بیاید. به همین دلیل، در صورت امکان استخدام یک وکیل، بهترین کار ممکن است. 

وکیل ملکی چه مهارتهایی باید داشته باشد؟

بهترین وکیل ملکی کسی است که در انجام دادن وظایف خود مهارت داشته باشد. وکلا می توانند در تمام زمینه ها پرونده قبول کنند و فعالیت داشته باشند. اما بهترین وکیل املاک کسی است که دامنه فعالیتهای خود را محدود به موارد مربوط به املاک کند و برای کسب تجربه در این زمینه تلاش کند. البته بسیار مهم است که وکیل ملکی به خوبی به قوانین مسلط باشد و بتواند در لحظه برای مسائل و مشکلات راه حل ارائه کند که هر چه تجربه و سابقه کاری وکیل بیشتر باشد، در این مورد نیز مهارت بیشتری خواهد داشت. 

به علاوه، وکیل املاک باید در نوشتن نمونه دادخواست و معرفی دعوا مهارت داشته باشد و بتواند در نشستهای قضایی به خوبی عمل کند. 

وکیل ملکی در تهران

برای پیدا کردن بهترین وکیل ملکی تهران می توانید با تحقیق و بررسی سابقه کاری وکلای تهران پیدا کنید. با توجه به گستردگی و پر جمعیت بودن شهر تهران، میزان پرونده های املاک در آن بسیار زیاد است و وکیل ملکی تهران معمولا تجربه زیادی در حل این مسائل دارد. به علاوه، در تهران افراد زیادی به عنوان وکیل ملکی مشغول فعالیت هستند که برای انتخاب آنها باید تحقیق کرد و نتیجه پرونده های قبلی آنها را بررسی کرد. معمولا وکلای شهر تهران بسیار باتجربه و با مهارت هستند و افرادی که در شهرهای دیگر هستند، میتوانند از مشاوره آنها استفاده کنند. 

هزینه وکیل ملکی

حقوق و دستمزدی که وکیل امور ملکی برای حق وکالت خود دریافت میکند، از وکیلی تا وکیل دیگر متفاوت است و بستگی به عوامل زیادی دارد. علاوه بر این که تجربه و شهرت وکیل ملکی در تعیین دستمزد او نقش دارد، نوع پرونده و شرایط آن نیز تاثیر مستقیمی در تعیین هزینه وکیل ملکی دارد. 

متاسفانه برخی افراد این هزینه را زیاد می دانند و برای اجتناب از آن به وکیل مراجعه می کنند. اما اگر به هزینه بالای املاک توجه کنید، میبینید که این هزینه با توجه به مشکلات احتمالی بسیار کم است و کاملا ارزش آن را دارد که حتی برای زمان انعقاد قرارداد خرید و فروش ملک نیز به وکیل ملکی مراجعه کرده و کار خود را با اطمینان کامل و به صورت قانونی انجام دهیم. 

نتیجه گیری

در این مطلب در مورد وکیل ملکی و اهمیت مراجعه به آن با توجه به خدماتی که برای ما انجام میدهد، صحبت کردیم. برخی اشتباهات قانونی جبران ناپذیر هستند و علاوه بر از دست رفتن مال، بر روی روان افراد نیز تاثیرات بسیار بدی خواهند داشت. افرادی که در زمینه حقوق و وکالت مشغول به کار هستند سالها زمان برای مطالعه تمام جوانب قانونی صرف کردهاند و به خوبی می توانند از مواد و تبصره های قانونی استفاده کنند. البته میزان تجربه و مهارت هر وکیل با دیگری متفاوت است و برای انتخاب بهترین وکیل املاک باید در مورد آنها تحقیق و بررسی کرد.