ایران‌هراسی ترامپ برای مقابله با بایدن

[ad_1]

دونالد ترامپ عصر یکشنبه در نشست خبری روزانه خود درباره کرونا این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که روز گذشته آمار ایران درباره ویروس را واقعی ندانستید، در حالیکه سناتور فاینستین و دیگر دموکرات‌ها به دنبال پنج میلیارد دلار کمک به ایران هستند.

وی مدعی شد: اگر ایران به کمک نیاز داشته باشد و بخواهد، مایلم این کار را انجام دهم. آنها به شدت مورد اصابت ویروس قرار گرفته‌اند، هرچند آماری که اعلام می کنند، درست نیست.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه  داد: اگر آنها نیاز به کمک و دستگاه تنفس مصنوعی داشته باشند، ما هزاران دستگاه در اختیار داریم و هزاران تعداد دیگر هم در دست ساخت است. ما به طور مداوم می خواهیم به آنها کمک کنیم.

ترامپ به تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران اشاره نکرد که مانع جدی در تامین نیازهای نخستین برای مقابله با این بیماری همه‌گیر بوده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات روز گذشته وی گفت ” آقای ترامپ! ایران ظرف چند ماه آینده صادر کننده دستگاه تنفس مصنوعی  ( ونتیلاتور ) خواهد بود. تنها کاری که شما باید بکنید این است دخالت در امور  داخلی دیگر ملت ها بویژه ملت ما را متوقف کنید و باور کنید ما از  “هیچ” سیاستمدار آمریکایی مشورت نمی پذیریم.”

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: اما آنها باید با هوشتر باشند و یک توافق منعقد کنند اما به آنچه اتفاق افتاده است نگاه کنید، جان کری نمی خواهد آنها به یک توافق برسند و احتمالا آنها منتظرند تا بایدن انتخاب شوند و توافق خودشان را داشته باشند اما این روش درباره من عملی نیست.

ترامپ اضافه کرد: اگر بایدن به قدرت برسد آنها آمریکا را از آن چین، مکزیک، کانادا و ژاپن خواهند ساخت. اگر او انتخاب شود، کشوری نخواهید داشت.

دونالد ترامپ که کشورش با ۷۵۵ هزار و ۵۳۳ نفر مبتلای شناسایی شده به کووید-۱۹ و ۴۱ هزار و ۳۷۹ نفر جان باخته ناشی از آن در رتبه نخست کشورهای آسیب دیده از ویروس کرونا را در اختیار دارد، مدعی شد وضعیت آمریکا از سایر کشورها بهتر است.

وی در حالیکه کشورهای دیگر را به عدم ارائه آمار واقعی متهم می‌کرد، گفت تا کنون بیش از چهار میلیون آزمایش کرونا در این کشور انجام شده است و به همین دلیل آمار ارائه شده، واقعی و بالاتر از سایر کشورها است

در این نشست خبری، رئیس جمهوری آمریکا که به تازگی ۲.۲ تریلیون دلار بودجه حمایتی از کنگره دریافت کرده است، اظهار کرد برای رسیدن به توافق دیگری با دموکرات‌ها برای حمایت از بنگاه‌های تجاری کوچک بسیار نزدیک شده‌اند و می‌توانند فردا(دوشنبه) نتیجه آن را اعلام کنند.

ترامپ در ادامه اختلاف‌افکنی با فرمانداران مدعی شد: فرمانداران می‌خواستند کنترل کامل بر بازگشایی ایالت خود داشته باشند، اما اکنون آنها می‌خواهند دولت فدرال کنترل آزمایش کووید-۱۹ را داشته باشد، آنها نمی‌توانند هر دو مسیر را با هم داشته باشند.

وی با اشاره به یک فرضیه که گفته بود ممکن است در صورت عدم اقدام نزدیک به یک میلیون نفر کشته داشته باشند، اظهار کرد اکنون این رقم بسیار کمتر شده است و ما زندگی‌های بی‌شماری را نجات می‌دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنان ۶۰ هزار کشته در اثر این بیماری در آمریکا را بهترین نشانه عملکرد خود می‌داند در حالیکه در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵۵ هزار نفر به مبتلایان اضافه شده‌اند و تعداد جان باختگان هم از ۴۱ هزار نفر گذشته است.

ترامپ در فوریه مدعی شده بود ویروس کرونا از کشور دور خواهد شد بدون آنکه حتی یک آمریکایی جان خود را از دست بدهد.

وی با نشان دادن وسیله آزمایش کرونا که کمی از گوش‌ پاک‌کن‌های معمولی بزرگتر است، تولید آن را آسان جلوه داد و گفت با استفاده از قانون تولید دفاعی، یک شرکت را به تولید این وسیله مورد نیاز آزمایش ملزم خواهد کرد.‌

رئیس جمهوری آمریکا که اصرار داشت تهیه ملزومات آزمایش وظیفه دولت‌های ایالتی و محلی است، اظهار کرد: ما این کار را در سطحی انجام خواهیم داد که به‌ زودی بزرگترین آزمایش کننده جهان باشیم.

این در حالی است که بسیاری از فرمانداران تصریح کرده‌اند ملزومات مورد نیاز برای تهیه تجهیزات مورد نیاز آزمایش کرونا را در اختیار ندارند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین چینی‌ها را «افراد بزرگی، قوی و باهوش» خواند و گفت با آنها یک توافق باورنکردنی منعقد کرده است.

ترامپ پیدایش ویروس کرونا را ناراحت کننده خواند که این توافق را تحت تاثیر قرار داده است و گفت خوشحال نیست و چینی‌ها هم آن را می‌دانند.

از تغییرات مهمی که در نشست خبری این روزهای رئیس جمهوری آمریکا به چشم می‌خورد، فراموشی او از تبلیغ هیدروکسی کلروکوئین است و به جای آن ترامپ از درمان احتمالی ویروس کرونا صحبت می‌کند که در حال فراهم شدن است.

[ad_2]

Source link