باسوادی مهم‌ترین شاخصه رشد و پیشرفت یک جامعه است

[ad_1]

مریم بیدخام یکشنبه شب در چهارمین نشست شورای آموزش و پرورش استان قزوین، ضمن تبریک فرا رسیدن سال تحصیلی جدید به فرهنگیان و دانش آموزان افزود: برآوردهای اجتماعی نشان داده که رابطه معناداری بین بی‌سوادی و آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و هراندازه بی سوادی گسترش یابد، میزان بزهکاری نیز افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: کم سوادی و بی سوادی والدین یکی از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان و بازماندگی از تحصیل بوده و راهکارهای مقابله با این معضل اجتماعی باید شناسایی و مورد توجه قرار بگیرد.

بیدخام تصریح کرد: به لحاظ اهمیت موضوع سوادآموزی در مکاتبه‌ای با فرمانداران شهرستان‌های استان قزوین به عنوان روسای پشتیبانی سواد آموزی بر لزوم برگزاری مستمر نشست‌ شورای پشتیبانی سوادآموزی در شهرستان‌ها تاکید شده است.

بیدخام خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود آموزش و پرورش برای شناسایی افراد بی‌سواد و معرفی مراکز یادگیری محلی در سطح استان از طریق روحانیون مستقر در مناطق روستایی، دهیاری‌ها و خانه‌های بهداشت روستایی اقدام کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به مصوبات نشست کارگروه فرهنگی و اجتماعی استانداری با موضوع مقابله با بی‌سوادی، یادآور شد: به لحاظ اهمیت موضوع و ایجاد بسترهای لازم برای تحصیل بازماندگان از تحصیل لازم است که اداره کل آموزش و پرورش تدابیر لازم را پیش بینی کند.

[ad_2]

Source link