برونشیت از عوارض کرونا در دوره نقاهت

[ad_1]

دکتر شکرالله سلمان زاده دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: از آنجایی که دوره نقاهت بیماری در کرونا طولانی است و گاهی تا دو ماه طول می‌کشد بنابراین در این دوره ممکن است خستگی، بی‌اشتهایی، تب خفیف و سرفه به عنوان عارضه التهابی بروز کند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان افزود: سرفه ازعوارضی است که می‌تواند برونشیت یا برونشیولیت در مجاری هوایی ایجاد کرده و مدتها ایجاد سرفه کند اما دلیل بر ناقل بودن بیمار نیست.

به التهاب راههای هوایی کوچک ( برونشیولها )‌ در ریه برونشیولیت می گویند که بیشتر توسط یک عامل ویروسی ایجاد می‌شود.

سلمان زاده ادامه داد: تغذیه مناسب، استراحت کافی و استفاده از مسکن در کاهش علائم و یا برطرف کردن آن موثر است.

این متخصص بیماری‌های عفونی استفاده ازهمه گروههای غذایی اصلی ازجمله پروتئین‌ها، کربوهیدارت‌ها و سبزیجات و میوه به اندازه کافی و مصرف نکردن غذهای پرچرب را توصیه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازاظهار داشت: با وجود اینکه در دوره حاد بیماری نباید از لبنیات استفاده کرد چون ترشحات مخاط را غلیظ می‌کند اما دوره نقاهت مصرف آن ایرادای ندارد.

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز شنبه هفته جاری اعلام کرد: بعد از چند هفته روند کاهشی در آمار کرونا متاسفانه در روزهای اخیرشاهد افزایش نگران کننده در آمار بیماران بستری بودیم که نشان از تغییر رفتار مردم در هفته گذشته به ویژه کاهش میزان استفاده از ماسک و مسافرت به مناطق قرمز دارد.

فرهاد ابول نژادیان افزود: با وجود آنکه بسیاری از هیات‌ها در ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند اما نداشتن توجه کافی به مراقبت‌های بهداشتی در تعدادی دیگر که با تجمعات چند هزار نفری بدون رعایت فاصله همراه بوده مساله ای نگران کننده است.

بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

[ad_2]

Source link