بیش از ۱۵ هزار واحد مسکونی در سرپل‌ذهاب ساخته شد

[ad_1]

محبت جمالی نیا روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در زلزله۷.۳ریشتری آبان ماه سال۹۶ در شهرستان مرزی سرپل ذهاب ۱۷هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دید.

وی اظهار داشت: از مجموع واحدهای مسکونی آسیب دیده ۱۷ هزار واحد تخریبی و ۱۸ هزار واحد نیز تعمیری است که براساس شدت خسارات وارده به تخریبی نوع یک  و ۲ و تعمیری نوع یک، ۲ و سه تقسیم بندی شد.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت:از مجموع  واحدهای ساخته شده هشت هزار و ۱۳۶ واحد در روستاها و هفت هزار و ۱۶۱ واحد مسکونی در شهر سرپل ذهاب عملیات ساخت آن ها پایان یافته و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

جمالی نیا گفت: دولت از روزهای ابتدایی پس اززلزله تسهیلات مختلفی را برای تصویب وازطریق بانک های عامل به زلزله زدگان پرداخت کرد و کاربازسازی بعداز آواربرداری، نقشه کشی و اقدامات اولیه ساخت واحدهای مسکونی به سرعت وارد مرحله اجرایی شد.

وی اضافه کرد: بازسازی واحدهای تعمیری به سرعت انجام گرفت و هم اکنون نیز ساخت واحدهای تخریبی با پیشرفت خوبی در حال انجام است.

اواظهار داشت: تراکم ساختمانی از ۱/۲ طبقه به ۳/۸ طبقه در حوزه شهری افزایش یافته که ساخت و ساز از یک ونیم طبقه عملا به سه ونیم تا چهار طبقه افزایش داشته و این اقدام مثبت در راستای فرصت سازی از قبل زلزله است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد. 

[ad_2]

Source link