ترکیه: امارات از مواضع خصمانه خود علیه آنکارا دست‌ بردارد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، آکسوی گفت: بیانیه امروز وزارت خارجه امارات تنها تلاش برای پنهان کردن سیاست‌های منافقانه کشوری است که به هر نحوی از کودتاچیان حمایت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه همواره به حق حاکمیت کشورهای عربی احترام می‌گذارد، افزود: بر این اساس، ما در کنار دولت قانونی لیبی هستیم و از تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران این کشور حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه افزود: اتهامات ددمنشانه علیه آنکارا بی‌پایه و اساس است و در واقع از تلاش‌های این کشور (امارات) برای سرپوش گذاشتن بر فعالیت‌های مخربش نشأت می‌گیرد.

آکسوی در ادامه گفت: امارات سال‌های متمادی سلاح، تجهیزات نظامی و مزدور برای کودتاچیان ارسال کرده‌است.

وی اضافه کرد: جامعه جهانی از اقدامات و تحرکات امارات که برهم زننده ثبات، امنیت و صلح جهانی از جمله در یمن، سوریه و شاخ آفریقا می باشد، آگاه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گقت: بر این اساس امارات از گروه‌های تروریستی و در رأس آن‌ها الشباب و گروه‌های جدایی طلب در یمن آشکارا حمایت می‌کند.

آکسوی در پایان با بیان اینکه ترکیه از توافق سیاسی در لیبی حمایت می‌کند، گفت: از دولت امارات متحده عربی می‌خواهیم تا از مواضع خصمانه علیه کشور ما دست بردارد و جایگاه خود را بشناسد.

وزارت خارجه امارات پیش تر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دخالت‌های ترکیه در امور کشورهای عربی از جمله لیبی باعث ایجاد تنش و حمایت از سازمان‌های تروریستی شده‌ و آن را تخلف آشکار از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرده‌ بود.

لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد. «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب لیبی) مستقر است که در جهان و سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش این کشور کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفته است.

امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج هستند که در غرب این کشور مستقر و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

[ad_2]

Source link