تغییرات در رهبری طالبان، نشانه آمادگی برای جنگ است

[ad_1]

«احمدضیاء سراج» روز دوشنبه با حضور وزیر کشور و فرمانده ارتش افغانستان، در کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت اطلاعات آن‌ها حاکی است که روابط طالبان با گروه های تروریستی خارجی به ویژه شبکه القاعده، تحریک اسلامی ازبکستان، تحریک اسلامی ترکستان شرقی، لشکر طیبه و دیگر گروه‌های تروریستی بیشتر شده و این گروه در صدد است تا از این شبکه ها بیشتر از پیش استفاده کند.

سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان گفت، آثار انگشت تروریست‌های کشته شده در عملیات مشترک نیروهای دفاعی و امنیت ملی در قرارگاه داعش در ولسوالی شکر دره، نشان داده است که این افراد سابقه عضویت در گروه حقانی را داشته‌اند.

سراج افزود که طالبان پس از امضای توافقنامه صلح با آمریکا، بیش از ۳ هزارو ۸۰۰ حمله تروریستی در نقاط مختلف کشور سازماندهی کرده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه آن در سال گذشته، افزایش زیادی را نشان می‌دهد.

وی گفت: این حمله‌ها به شهادت ۴۲۰ غیر نظامی و زخمی شدن ۹۰۶ تن دیگر منجر شده است.

«محمدمسعود اندرابی» وزیر کشور افغانستان، دلیل تهاجمی کردن نیروهای دولتی را عدول طالبان از توافقنامه با آمریکا وهدف قرار گرفتن غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی، از سوی این گروه دانست.

اندرابی گفت: طالبان پس از پایان مرحله کاهش خشونت‌ها، از تعهداتی که در توافقنامه خود با آمریکا داشت، عدول کرده‌اند.

وی افزود: هرچند گروه طالبان عملیات بهاری خود را اعلام نکرده‌اند، اما در دوماه اخیر عملیات‌ این گروه عملا در نقاط مختلف کشور علیه مردم، مکان‌های غیرنظامی و دولتی صورت گرفته است.

اندرابی از حملات تروریستی اخیر در بیمارستان دشت برچی کابل، حمله‌های تروریستی در ننگرهار و شهر گردیز و حمله صبح امروز به مرکز ثقافت اسلامی و پایگاه نیروی امنیت ملی در شهر غزنی، به عنوان نمونه‌هایی از این حمله ها نام برد.

وی تأکید کرد که طالبان در کنار آغاز جنگ بهاری اعلام نشده، رابطه نزدیکی را که با تروریسم بین‌المللی داشتند، قطع نکرده بلکه با شیوه‌های نو آن را تقویت کرده‌اند.

اندرابی اظهار داشت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از آمادگی کامل برخوردارند تا در جاهایی که طالبان قصد تصرف یک وجب خاک را از طریق جنگ داشته باشند، با مشت آهنین این نیروها روبه رو شوند.

ژنرال «بسم الله وزیری» فرمانده ارتش افغانستان هم در این کنفرانس علت تغییر موضع نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور از حالت دفاعی به حالت تهاجمی را که براساس دستور اخیر رییس جمهوری صورت گرفت، عدم تعهد طالبان به توافقنامه صلح با آمریکا دانست.

وزیری گفت که پس از دستور هفته گذشته رییس جمهور افغانستان، نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حملات هوایی و زمینی خود را در تمام افغانستان آغاز کرده‌اند و در نتیجه طی این عملیات‌ها تا اکنون تلفات سنگینی بر مخالفان وارد شده است.

وی تأکید کرد که این عملیات‌ها ادامه می‌یابند و به مردم اطمینان داد که عملیات‌ هوایی و زمینی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور با  دقت لازم انجام خواهد شد تا از تلفات غیر نظامیان جلوگیری شود.

حمله انتحاری طالبان با تانک «هاموی» به پایگاه نیروهای امنیت ملی در شهر غزنی هفت کشته و ۴۰ زخمی بر جای گذاشته است که همه آن‌ها از نیروهای امنیت ملی هستند و تلفات غیر نظامیان تاکنون اعلام نشده است.

[ad_2]

Source link