توسعه فردی

توسعه فردی

توسعه فردی

اخطار! این مقاله رایگان را حتما بخوانید!

فطرت انسان همیشه او را به سمت پیشرفت هدایت می‌کند. انسان‌ها همواره در تلاش هستند تا به رشد و کمال دست یپدا کنند. آن‌ها همیشه می‌خواهند بهترین لباس‌ها را بپوشند، شغلی مناسب داشته باشند، به ثروت بیشتری برسند و به طور  کلی خواهان سعادتمندی هستند.

اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان در این راه قدم برداشت؟

چطور در راه سعادت قدم بگذاریم؟

پاسخ این سوالات به “توسعه فردی” برمیگردد. توسعه فردی راهی به سمت رشد موفقیت است.

در این مطلب قصد داریم راه رسیدن به ترقی و  “توسعه فردی ” را با شما به اشتراک بگذاریم. تا انتها همراه ما باشید.

o    مراحل و عوامل رسیدن به توسعه فردی

·       شناخت خود

اولین مرحله برای دستیابی به توسعه فردی شناخت خود است. هر چقدر انسان روحیات خود را بهتر بشناسد، علایق و استعدادهای خود را خود کشف کند، تصمیم‌گیری برایش راحت‌تر می‌شود در نتیجه در مسیر موفقیت گام برمیدارد و هر چه به موفقیت نزدیک‌تر شود، به توسعه فردی دست پیدا می‌کند.

·       خانواده

خانواده یک عامل مهم برای رسیدن به توسعه فردی است. اعضای خانواده باید در مسیر رسیدن تک تک افراد خانواده به موفقیت و کمال با هم همراه بشوند. اعضای خانواده باید به دور از تنش‌های موجود در جامعه با هم صحبت کنند و علایق خود را با یکدیگر در میان بگذارند و به هم در راه رسیدن به آرزوها که پلی است به سمت توسعه فردی به هم کمک کنند.

·        دوستان

 یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی هر شخص انتخاب دوست است. دوستی مناسب است که شما را در راه رسیدن به موفقیت تشویق کند و مانع رسیدن شما به اهدافتان نشود.

سعدی در شعری سروده « همنشین تو از تو به باید/ تا تو را عقل و دین بیفزاید«همان‌طور که از معنی شعر مشخص است، باید همنشین و دوستی را انتخاب کرد که چیزی به ما اضافه کند و ما را به سمت توسعه فردی هدایت کند.

·       مدیریت و زمان برنامه‌ریزی

مدیریت زمان و برنامه ریزی

یکی از عوامل بازدارنده موفقیت، نداشتن زمان و برنامه‌ریزی است. وقت گرانبها است و باید از آن به خوبی استفاده کنید. اگر روزهای خود را به بطالت بگذرانید دیگر زمانی برای رسیدن به توسعه فردی نخواهید داشت. بنابراین برای کارهای خود برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید بهتر زمان را مدیریت کنید و به رشد فردی دست پیدا کنید.

·       حذف بی نقص‌گرایی ( کمال‌گرایی منفی)

همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم یکی از ویژگی‌های فطری انسان دست‌یابی به بهترین‌ها است. اما آیا همیشه اتفاقات به نحو احسن انجام می‌شوند؟ پاسخ قطعا منفی است.

هیچ‌کس در جهان کامل نیست و همه انسان‌ها نقص‌هایی دارند. بی‌نقص گرایی یا کمال گرایی منفی، مانع از رسیدن افراد به اهدافشان می‌شودبرای رسیدن به رشد و توسعه فردی باید بدانید که هر انسانی ممکن است خطا کند و اگر خطایی پیش آمد آن را به ‌منزله شکست در تمام ابعاد  زندگی تلقی نکنید بلکه تلاش کنید تا خطا را جبران نموده و به موفقیت برسید.

·       هدف

برای زندگی خود هدف داشته باشید. هدف شما را به تکاپو می‌انداز و و به شما کمک می‌کند برای رسیدن به آن هدف تلاش ‌کنید. هرچه در مسیر هدف ثابت قدم‌تر باشید به توسعه فردی نیز نزدیک‌تر می‌شوید. هدف باید منطقی و بر اساس واقعیت‌ها به دور از خیال و رویا باشد.

o     فواید دستیابی به توسعه فردی

فواید دستیابی به توسعه فردی

از مهم‌ترین فواید توسعه فردی  می‌توان به روابط درست، خودآگاهی، جهت‌گیری،‌ اثربخشی، انگیزه و انعطاف پذیری اشاره کرد.  زمانی که شما به خودآگاهی برسید ارزش‌ها و هدف‌های خود را دنبال می‌کنید و گمراه نخواهید شد. زمانی که به شناخت خود برسید در مسیر رسیدن به هدف خسته نمی‌شوید و هر چالشی برای شما لذت‌بخش خواهد بود. پس توسعه فردی و خودآگاهی مکمل یکدیگر هستند.

جهت‌گیری در توسعه فردی به شما این امکان را می‌دهد که کیفیت را در دستور کار خود قرار بدهید و از کمیت فاصله بگیرید در نتیجه زمان خود را هدر نمی‌دهید و به جای اینکه وقت خود را صرف چند کار متفاوت کنید که هیچ کدام به نتیجه مطلوب نمی‌رسد؛ برای یک هدف درست تلاش خواهید کرد و کار را با موفقیت به پایان می‌رسانید. عدم تمرکز یکی ازعوامل شکست در کار است. اما توسعه فردی به شما در رسیدن به یک ذهن آرام و تمرکز بالا کمک می‌کند. داشتن تمرکز بالا به شما کمک میکند کارها را با یک برنامه‌ریزی اصولی پیش ببرید و بدون ایجاد اختلال در مسیر به حرکت ادامه بدهید. توسعه فردی به شما انگیزه میدهد و انگیزه خمیرمایه رسیدن به اهداف است اگر برای کارهایتان امید و انگیزه نداشته  باشید و با بی میلی به کار ادامه دهید کیفیت کار پایین می‌آید و رضایت شما را جلب نخواهد کرد پس در نتیجه شما از رسیدن به اهدافتان باز می‌مانید.

از دیگر فواید توسعه فردی انعطاف‌پذیری است. زمانی که به توسعه فردی دست پیدا کنید در مقابل مشکلات انطعاف به خرج می‌دهید و مسیر دیگری را برای رسیدن پیدا خواهید کرد. در نتیجه شما از مشکلات قوی‌تر خواهید بود و می‌توانید خودتان را با هر شرایطی وفق بدهید و خستگی‌ناپذیر ادامه بدهید.

o     سخن پایانی

توسعه فردی یعنی رسیدن به موفقیت بیشتر. زمانی که به توسعه فردی دست پیدا کنید مسیر برای شما روشن‌تر و هموار‌تر خواهد بود. رشد فردی به شما کمک می‌کند در ایجاد ارتباط موفق‌ عمل کنید، به اهداف خود جامه عمل بپوشانید و با شور و انگیزه بیشتری ادامه بدهید. اما برای رسیدن به رشد و توسعه فردی نیازمند آموزش‌های اصولی هستید. خانم دکتر مریم مبارکی  با بروزترین دانش روانشناسی شما را در رسیدن به این رشد همراهی می‌کند.

منبع : maryammobaraki.com