تولید بیش از ۳۰۰ هزار مگاوات ساعت برق در نیروگاه سد سفیدرود

[ad_1]

وحید خرمی عصر یکشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه طراحی نیروگاه بر قآبی سد سفید رود با توان تولید اسمی سالیانه ۳۰۰ هزار مگاوات ساعت برنامه ریزی شده است، افزود : مجموع تولید در پنج  واحد نیروگاه برق آبی سدسفیدرود از ابتدای سال ۹۹ تا کنون بالغ بر این رقم است.

وی تصریح کرد: پس از گذشت بیش از نیم قرن( ۵۶ سال) با نگهداری مناسب و انجام تعمیرات اساسی توسط مهندسین ایرانی در سنوات گذشته و بهینه سازی نیروگاه سد سفید رود هم اکنون شاهد تولید سالیانه بیش از توان اسمی نیروگاه هستیم.

وی افزود : ظرفیت هر واحد نیروگاه بر اساس طراحی ۱۷.۵ مگاوات است که بطور میانگین روزانه ۲ هزار و ۱۰۰ مگاوات ساعت برق پاک تولید و به شبکه سراسری برق کشور تزریق می شود.

خرمی میزان تولید برق در مدت مشابه سال گذشته را ۲۴۲ هزار مگاوات ساعت برق  عنوان و تصریح کرد: این تولید نشان دهنده افزایش تولید این انرژی پاک و سازگار با محیط زیست در سالجاری می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص وضعیت سدسفیدرود  نیز اظهار داشت: حجم مخزن سدسفیدرود در پنجم مردادماه سال جاری ۳۷۶ میلیون متر مکعب با متوسط دبی ورودی ۱۴ و متوسط دبی خروجی ۱۴۷ مترمکعب بر ثانیه می باشد.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان به سد سفیدرود وابسته و از این منبع تامین می‌شود.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

[ad_2]

Source link