تولید ۱۰۷ میلیون نشاء و قلمه گل‌ زینتی در استان مرکزی هدفگذاری شد

[ad_1]

«علی‌ اصغر زارعی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تولید نشاء و قلمه گل‌های زینتی در استان مرکزی با بهره‌برداری از گلخانه تکثیر گل‌های زینتی در زمینی به مساحت ۲ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال از بهمن ماه امسال  آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون اغلب بذر و قلمه گل‌های زینتی به کشور وارد می‌شود که  با بهره‌برداری از این واحد گلخانه‌ای علاوه بر تامین نشاء و قلمه‌ گل‌های زینتی مورد نیاز تولیدکنندگان استان، زمینه تامین نیاز سایر استان‌های کشور به این داشته کشاورزی فراهم می شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح گلخانه تکثیر گل‌های زینتی شهرستان محلات با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است و اکنون تمامی تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز اجرای این طرح خریداری شده‌است.

زارعی افزود: با بهره‌برداری از این طرح بذر گیاهان زینتی به استان مرکزی وارد و پس از تکثیر در اختیاران تولید کنندگان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد:  نشاهایی که در گذشته وارد استان مرکزی شده‌ از طریق کشت بافت تکثیر و به تولید انبوه می‌رسد.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

[ad_2]

Source link