تکذیب شد: غیر واقعی بودن طرح غربالگری ملی کرونا در ایران

[ad_1]

حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا  از غربالگری بیش از ۶۱ میلیون نفر در طرح بیماریابی و مقابله با کرونا در کشور خبر داد. وی با بیان اینکه طرح غربالگری بیماری کرونا در دنیا سابقه ندارد، تصریح کرد،  کشورهای دیگر در بخش بهداشت محیط و فاصله گذاری اجتماعی خوب عمل کرده اند، اما بررسی وضعیت افراد به صورت جداگانه تنها در ایران انجام شده است.

جمشیدی با اشاره به کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها با اجرای طرح ملی غربالگری در ایران، خاطرنشان کرد، در طرح ملی غربالگری تاکنون ۱۷ هزار بیمار شناسایی و به بیمارستان ارجاع شده‌اند که حدود پنج هزار نفر از آن‌ها بستری شده اند.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه با اجرای طرح غربالگری و تماس با افراد، اضطراب روانی مردم از بیماری کرونا کاهش یافته است، یادآور شد: ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی و یک هزار بیمارستان در ایران وجود دارد که از این تعداد ۴۰ هزار تخت برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده که تاکنون بیشتر آن‌ها خالی است.

جمشیدی همچنین با اشاره به فعالیت ۱۳۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی در ایران برای انجام خدمات درمان سرپایی و بستری در بیمارستان‌ها تصریح کرد، اکنون ۸۲ آزمایشگاه در کشور فعالند و از بیماران سرپایی نیز آزمایش گرفته می‌شود.

شایعه: برخی رسانه های مدعی فرمالیته و غیرواقعی بودن طرح غربالگری ملی کرونا شدند.

پاسخ شایعه: با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد این ادعا کذب بوده و بر اساس تحریف سخنان رییس ستاد کل نیروی مسلح منتشر شده است و طرح مذکور، با همکاری بسیج جامعه پزشکی با ستاد ملی مقابله با کرونا در ۲ قالب تیم‌های ارزیابی مستقر در ستادها و مراجعه‌کنندگان به منازل در مناطق محروم و روستایی و همچنین سامانه خودارزیابی الکترونیکی در حال اجراست.

[ad_2]

Source link