جنبش سیاهان انگلیس به صف مخالفان طرح کرانه باختری پیوستند

[ad_1]

آنها ضمن اعلام وفاداری به آرمان‌های فلسطین خواستار تحریم‌های هدفمند علیه «رژیم آپارتاید اسرائیل مطابق قوانین بین‌المللی» شده‌اند.

معترضان در حساب رسمی توئیتری این گروه خواستار تحریم تسلیحاتی، توقف همکاری‌های امنیتی و تعلیق تمام توافقات تجارت آزاد با رژیم صهیونیستی هستند. آن‌ها همچنین خواستار محاکمه عناصر رژیم اشغالگر قدس به عنوان جنایتکاران جنگی شده‌اند.

فعالان ضد نژاپرستی در روزهای گذشته مقالاتی را در محکومیت طرح الحاق کرانه باختری در توئیتر بازنشر داده و به استقبال هشتگ «فلسطین‌-آزاد-باید-گردد» رفته‌اند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی قصد داشت از روز چهارشنبه (۱۱ تیر) طرح جنجالی الحاق مناطق کرانه باختری به اراضی اشغالی را با وجود موج فزاینده مخالفت‌ها و انتقادات بین‌المللی اجرایی کند؛ در حالی که اجرای این طرح هنوز معلوم نیست. انتظار می‌رود نتانیاهو طرح خود را در آینده نزدیک اجرا کند.

گروه‌های فلسطینی مانند حماس و فتح به شدت درباره اجرای این طرح و عواقب آن هشدار داده و بیش از ۲۰۰ مقام سابق موساد و مقام های پیشین صهیونیست نیز اعلام کرده‌اند، این طرح خطر تشدید جدی تنش‌ها را به دنبال خواهد داشت. شاه اردن در این رابطه هشدار داده این طرح مناقشه عظیمی به دنبال دارد.

همچنین آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده که این طرح منطقه را بی ثبات خواهد کرد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز در توصیه‌ای به رژیم صهیونیستی، خواستار اجرا نشدن طرح الحاق کرانه باختری به بخش هایی از مناطق تحت اشغال این رژیم شده است.

نخست وزیر انگلیس در این مقاله هشدار داده که این رژیم با اجرای طرح خود روند پیشرفت در روابط با کشورهای عربی را به خطر می اندازد.

وی با ابراز امیدواری از عدم اجرای طرح الحاق کرانه باختری هشدار داد؛ بریتانیا هیچ گونه تغییری در مرزهای تعیین شده ۱۹۶۷ را نخواهد پذیرفت مگر این که با توافق دو طرف انجام شود.

در همین حال روزنامه دیلی‌تلگراف گزارش داد: بی‌بی‌سی به کارکنان و مجریان خود تاکید کرده از جنبش سیاهان فاصله گرفته و علائم آن‌ها را در این شبکه ترویج نکنند. گفته می‌شود، این تصمیم به دنبال موضع‌گیری اخیر جنبش سیاهان در حمایت از فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی گرفته شده است.

مقامات انگلیسی هم از ترس گسترش اعتراض های سراسری در این کشور، جنبش سیاهان را عده‌ای اراذل و اوباش خوانده که به آرمان‌های خود خیانت کرده‌اند. معترضان به نژادپرستی در انگلیس در هفته‌های گذشته چندین تندیس متعلق به شخصیت‌هایی که نماد برده‌داری به شمار می‌روند به زیر کشیده و خواستار براندازی نظام امپریالیسم هستند.

[ad_2]

Source link