جهادکشاورزی خراسان شمالی نسبت به سرمازدگی باغ‌ها هشدار داد

[ad_1]

محمدعلی شریکیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  احتمال سرمازدگی بهاره هرساله وجود دارد، باغ داران باید عملیات اجرایی روغن پاشی بر روی درختان را همیشه داشته باشند.

وی اظهار داشت: اگرتوده هوای سرد ماندگار باشد احتمال سرمازدگی در باغ ها وجود دارد که اگر باغ داران با تغذیه درست باغ، روغن پاشی و آتش زدن کاه و کلش و باقی مانده گیاهان می توانند از خسارت سرما جلوگیری کنند.

شریکیان اظهار داشت: کشاورزان باید توصیه های فنی کارشناسان را جدی بگیرند تا کمتر دچار خسارت شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون باغ ها در مرحله شکوفه دهی هستند افزود: در شرایط برودت هوا و پایین آمدن دما باغداران باید بخاری های باغی را روشن کنند و همچنین با آتش روشن کردن و ایجاد دود مانع سرمازدگی بهاره شوند.

وی با بیان اینکه سرمازدگی بیشتر قابل کنترل است گفت: کنترل خسارت در باغ ها امکان پذیر است اما باید کشاورزان به موقع وارد عمل شوند و همچنین از قبل نیز باید آمادگی کامل برای حوادث را داشته باشند.

وی گفت: همچنین باغ داران باید از کودهای ریز مغذی نیز در باغ ها استفاده کنند، زمانی که گیاه در حال بیدار شدن است می تواند اثر زیادی داشته باشد و گیاه را مقاوم کند.

وی افزود: همچنین استفاده از روغن ولک اثر مفیدی دارد چرا که باعث می شود گیاهان دیرتر گل دهند که این امر در کاهش خسارت سرما کمک بزرگی است.

شریکیان بر آبیاری نیز تاکید کرد و گفت: این روش نیز بسیار موثر است چرا که تعادل دمایی در محیط ایجاد خواهد کرد. 

وی همچنین از کشاورزان خواست تا بخاری باغی خود را در زمانی که دما پایین می آید استفاده کنند چرا که این روش هوای سرد و گرم را جابجا می کند و فضای باغ را تا ارتفاع درخت گرم می کند.

شریکیان افزود: استفاده از آب پاشی نیز می تواند محیط باغ را تعدیل کند زیرا که ذرات ریز آب و مه ایجاد می کند که سرمازدگی کاهش می یابد، کشاورزان باید سامانه های آبیاری تحت فشار را روشن کنند.

سطح باغ های خراسان شمالی افزون بر ۴۱ هزار هکتار و میزان تولید محصولات باغی استان نیز حدود ۳۰۰ هزار تن شامل ۳۴ نوع محصول باغی است.

خراسان شمالی بیش از ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.

به گزارش اداره کل هواشناسی خراسان شمالی، این استان تا اوایل صبح دوشنبه – فردا – جوی ناپایدار را به همراه وزش باد، گاهی وزش باد لحظه ای بسیار شدید و بارش باران و در پاره ای نقاط رگبار و رعدوبرق و در نقاط مستعد بارش تگرگ خواهد داشت.
آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها، کاهش محسوس ۸ تا ۱۰ درجه ای دما طی امروز تا صبح دوشنبه از جمله پیامدهای این سامانه بارشی است.

میانگین بارش سالانه خراسان شمالی ۲۴۰ میلیمتر است.

[ad_2]

Source link