خبرنگاری محدود به زمان و مکان خاص نیست

[ad_1]

محمد رضا حیدری روز پنجشنبه در این پیام افزود: اگر آن‌دسته از تعاریف و رویکردها را بپذیریم که می‌گویند “کلمات” جهان بشری را شکل و قوام می‌بخشند و ذهن‌ها را می‌سازند، باید بگوییم نگارندگان هر صنف و دسته‌ای از موثرترین نقش‌آفرینان هر جامعه‌ای هستند.آنان که در طول تاریخ با قلم‌فرسایی خود برداشت‌های ما را ترسیم کرده‌اند، واقعیات را برای‌مان نمایان کرده‌اند و هر آنچه درباره تاریخ، اساطیر، آیین‌ها و برخوردها می‌دانیم، از توشه سیاهه‌های آنان است.

وی در ادامه نوشت: باری، هر آنچه در سرگذشت این مرز و بوم در قالب اوراق تاریخ به دست ما رسیده‌، مرهون تلاش متعهدانه،زیرکانه و مستمر کسانی است که تحت عنوان راوی،کاتب،مورخ یا خبرنگار از کنار ثبت وقایع به آسانی نمی‌گذشتند و به ‌رغم تمامی مخاطرات، سختی‌ها و نگاه‌های تردیدآمیز به این اقدامات، از زیر بار مسوولیت شانه خالی نمی‌کردند. از این‌رو “خبرنگاری” نه فعلیتی ناظر به حال، که تلاشی ناظر به گذشته و آینده نیز هست و به هیچ ظرف زمانی و مکانی محدود نمی‌شود.

حیدری افزود: امروزه با رشد فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال در ساحت عمومی زندگانی، هر خبرنگاری می‌تواند حامل بزرگترین خبر و رویداد عصر خود باشد و شعاع ثبت و گزارش او، فرسنگ‌ها و مرزها را در کوتاه‌ترین زمان طی کند.

وی ادامه داد: خبرنگاران همچنین علاوه بر آنکه به مرور به سنگ محکی جهت ارزیابی تبدیل می‌شوند،خود نیز در معرض قضاوت‌های افکار عمومی و بررسی نتایج فعالیت‌ها و خط و مشی‌هایی که دنبال می‌کنند، بوده و هستند. 

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بدیهی است خبرنگاری که نتواند به اصول حرفه‌ای خود پایبند بماند، از قید حقیقت واهمه داشته باشد، در بیان واقعیات سلسله‌ مراتب تعریف کند، شفافیت را تنها برای دیگران بخواهد، نقصان‌ها را پنهان‌کند، از نقد صریح گریزان باشد، فریفته پیشنهادات مالی افراد و نهادها شود، دغدغه اجتماعی نداشته باشد، زیرپوست جامعه خود را نشناسد و در مسیر اعتلا و توسعه میهن خویش نقشی نپذیرد، محکوم به شکست، انزوا، فراموشی سرخوردگی و طرد از سوی افکارعمومی خواهد بود. بالعکس نیز چه بسیار خبرنگارانی که تاریخ رسانه وجاهت و استواری خود را مدیون همت و آزادگی آنان است.

وی در پایان این پیام نوشت: فرارسیدن روز خبرنگار را به تمامی فعالان رسانه تبریک می‌گویم و از حضرت احدیت مسئلت می‌کنم درمسیری که برای زیست و زندگانی خود برگزیده‌اند استوار، نیک‌نام و رستگار باشند.

هفدهم مرداد ۱۳۷۷ “محمود صارمی” خبرنگار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزارشریف افغانستان به دست تروریستهای جاهل به شهادت رسید. 

شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی ایران این روز را با نام “روز خبرنگار” در تقویم رسمی کشور ثبت کرده است.

[ad_2]

Source link