خرید و فروش مسکن در فردیس از تب و تاب ایستاد

[ad_1]

پیمان مددی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر ساله همزمان با فرا رسیدن فصل جابه‌جایی‌ها به طور معمول تغییراتی درخرید و فروش و اجاره بهای مسکن  نمود پیدا می‌کند. اما در ۲ سال اخیر نوسان و رشد نامتعارف  در مسکن باعث  شده تا مردم فشار بیشتری برای طرف ساختن نیاز اصلی زندگی خود تحمل کنند.

وی علت اصلی کسادی بازار مسکن ، اعلام قیمت‌های نامتعارف توسط بعضی مالکان اشاره کرد وگفت:  التهاب  قیمت مسکن در شرایط و این اوضاع کرونایی نگرانی برای مردم ایجاد کرده است اما تا به امروز هیچگونه قیمتی از طرف مراجع ذیصلاح اعلام نشده و اگرقیمت هایی هم در مشاورین املاک وجود دارد قطعا این قیمت ها توسط خود مالکان اعلام و موجب التهاب و گرانی مسکن را فراهم ساخته و در مقابل بازار مشاوران املاک را کساد کرده است.

مددی با اشاره به اینکه خریدو فروش املاک طبق قیمت کارشناسی توسط کارشناسان رسمی دادگستری می تواند یکی از راهای ثبات قیمتی املاک در مناطق  مختلف شود، افزود: طرح اعلام قیمت کارشناسی توسط کارشناسان رسمی دادگستری، صاحبان ملک ملزم به رعایت اعلام قیمت بهای ملک خود به صورت متعارف جهت فروش هستندکه می تواند وضعیت بازار را به سمت ثبات قیمتی بکشاند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان فردیس با اشاره به اینکه بازار مسکن، نسبت به دیگر بازارها مستقل نیست، افزود: یکی از علت‌های مهم افزایش قیمت مسکن در سال‌های ۹۸ و ۹۹,  می توانیم به هجوم سرمایه از بازارهای دیگر به بازار مسکن بدانیم که تجربه در سال‌های گذشته نشان داده به دلیل سرمایه پذیر بودن دراین بخش، وبرخورداری سود مناسب از سرمایه در نتیجه سرمایه گذاری از بازارهای رقیب را در این بخش فراهم ساخته و علت دیگر آنهم با توجه به وضعیت کنونی کشور می توان ناشی از رشد طبیعی و تورم دانست. ولی بایستی در نظر داشته باشیم اعلام قیمت های غیر متعارف توسط مالکین در این بخش هم بی تاثیر نبوده است.

 مددی در ادامه ابه غیر متعارف بودن قیمت های کارشناسی نشده اشاره کرد و گفت: متاسفانه نرخ اجاره نشینی ناشی از افزایش قیمت ملک و مسکن بوده و این افزایش ها وابسته به هم هستند، هرچند نمی توانیم عدم وابستگی بازار مسکن نسبت به بازارهای دیگر غیر مرتبط بدانیم اما از  مالکینی که قصد فروش ملک خود را دارند درخواست می شود از قیمت های نامتعارف خودداری کنند چرا که افزایش بها توسط مالکین علاوه بر بی ثباتی و نا متعادل بودن قیمت ها موجبات افزایش اجاره ها راهم فراهم می کند در حالی که مسکن استیجاری آخرین سنگر هر خانواری محسوب می‌شود و قیمت گذاری  شکل‌های نامتعارف سکونت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی درخصوص این موضوع  که مشاوران املاک تا چه اندازه در گران شدن مسکن دخیل هستند، بیان داشت:  همین گفتمان موضوع سبب بی اعتمادی نسبت به مشاورین املاک را به وجودآورده است در صورتیکه بالا رفتن قیمت ها به طور قطع کسادی بازار برای مشاورین به بار خواهد آورد و مشاورین هم به هیچ گونه راضی به افزایش قیمت مسکن نبوده و نیستند.

[ad_2]

Source link