خسارت ۱۵ میلیارد ریالی کرونا به مراکز فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی

مجید وقار موسوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آموزشگاه ها که در بخش های خدماتی، کشاورزی و فنی فعالیت داشتند از نیمه اسفند پارسال تعطیل بوده اند و هیچ فعالیتی نداشته اند و تنها برخی از آموزشگاه ها، به صورت مجازی فعالیت محدودی داشته اند.

وی افزود: هر مجموعه آموزشگاهی دست‌کم چهار نیرو به صورت رسمی و دایمی دارد و تعدادی نیرو نیز به صورت حق التدریسی در آن به فعالیت اشتغال دارند.

وی اظهار داشت: فضای بیشتر آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای استان استیجاری است که به علت شیوع کرونا و تعطیلی در چند ماه اخیر دچار ضرر و زیان شده‌اند که در این میان برخی آموزشگاه‌ها که اجاره بهای بیشتری می‌پردازند، خسارت بالاتری را متحمل شده‌اند.

وقار موسوی با بیان اینکه در آزمون ها ریزش ۵۰ درصدی داشته ایم، افزود: با وجود رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، برخی از افرادی که در کلاس ها ثبت نام کرده بودند برای آزمون نیامدند و حتی افرادی که در مهرماه پارسال ثبت نام کرده بودند در آزمون غیبت کرده و با آموزشگاه ها تسویه حساب نکردند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی افزود: علاوه بر اجاره بها، حق بیمه کارکنان نیز از دیگر مشکلات آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای است که بعضا نتوانستند آنرا واریز کنند.

وقار موسوی اظهار داشت: برآورد می شود که تاکنون این آموزشگاهها با ۳۰ درصد از نیروهای خود تسویه حساب کرده باشند.

وی افزود: علاوه بر نیروهایی که به صورت رسمی و دائمی فعالیت می کردند افرادی نیز به صورت حق التدریسی فعالیت داشتند که متاسفانه این افراد نیز از کار بیکار شده اند که حدود ۷۰۰ نفر نیرو هستند.

وی با بیان اینکه در برخی از رشته ها به سمت و سوی آموزش الکترونیکی رفته ایم، اظهار داشت: اما در این آموزش راه کاری برای ارایه گواهی نامه وجود ندارد و کارآموزان گواهی نامه ای نخواهند گرفت که این امر نیز خود یک چالش است.

وقار موسوی اظهار داشت: محتواهای آموزشی و بسترهای لازم برای برگزاری آموزش مهارتی در برخی از رشته ها به صورت الکترونیکی وجود دارد اما باید گواهی نامه مربوطه برای این امر صادر شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان شمالی نیز گفت: فعالیت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای این استان در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به یک پنجم کاهش یافته است.

فرج الله راد اظهار داشت: امسال ۴۰۰ نفر در کلاس های آموزشگاه های آزاد شرکت داشتند در حالی که پارسال در همین مدت ۲ هزار و ۱۲ نفر در این کلاسها حضور داشته اند.

وی افزود: در مجموع امسال ۲ هزار و ۳۵۹ نفر در دوره  آموزش مهارت در بخش های دولتی و آزاد استان آموزش دیدند که هزار و ۹۵۹ نفر در بخش دولتی و ۴۰۰ نفر در آموزشگاه های آزاد بوده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *