خسارت 11 هزار میلیارد ریالی کرونا بر صنعت گردشگری مشهد

 

هر انسانی در زندگی خود ممکن است با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کند. زمانی که عزیزی را از دست می دهد، شغلش را برای همیشه ترک می کند یا بیماری گریبان گیرش می شود، با این مشکلات از نزدیک آشنا می شود. در هر برهه ای از تاریخ این موضوع وجود داشته و مشکلات بشر مربوط به عصر حاضر نیست. در طول سال ها، بیماری، جنگ و فقر مشکلات زیادی را پیش روی انسان ها قرار داده است. امسال نیز یکی از سال های پرتنش برای مردم سرتاسر جهان بود و شیوع ویروسی به نام کووید 19 که همه آن را با عنوان ویروس کرونا می شناسند، مشکلات متعددی برای مشاغل مختلف به وجود آورد.

سازمان جهانی بهداشت در طول این مدت توصیه های زیادی برای حفظ جان انسان ها ارائه کرد و از آن ها خواست برای در امان ماندن از این ویروس، خانه نشینی را پیشه کنند و از سفر رفتن بپرهیزند. همین توصیه ها کافی بود تا کمر صنعت گردشگری نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف جهان زیر بار مشکلات خم شود. به جرات می توان گفت که شیوع این ویروس بیشترین ضربه را بر پیکره صنعت گردشگری وارد کرد. در ایران هم مشکلات به وجود آمده از ویروس کرونا، گریبان گیر شهرهای توریستی مثل مشهد شد و تعداد مسافرانی که هر سال در بازه های زمانی مختلف به این شهر سفر می کردند را تا حد زیادی کاهش داد.

 

آپلود عکس

 

 

میزان خسارت کرونا بر صنعت گردشگری مشهد

امسال فصل بهار و تابستان را در حالی آغاز کردیم که خیلی ها به دلیل ویروس کرونا فکر سفر کردن را از سر بیرون کردند و تصمیم گرفتند عید و تعطیلات متفاوتی را تجربه کنند. همین امر موجب شد مشکلات زیادی پیش روی مشاغلی قرار گیرد که به نحوی با صنعت گردشگری در ارتباط بودند. با قرمز شدن وضعیت شهرهای مختلف همچون مشهد، مسئولان مربوطه تصمیم به قرنطینه گرفتند و از مشاغل مختلف خواستند بالاجبار فعالیت هایشان را متوقف کنند. همه این موارد دست به دست هم داد تا مشهد به عنوان یکی از اصلی ترین قطب های گردشگری ایران بیشترین خسارت را از شیوع این ویروس متحمل شود.

طبق گفته های مسئولین ، سال 99 یکی از دشوارترین سال های عمر مشهد محسوب می شود و تعداد مسافران ورودی به این شهر تا حد قابل توجهی کاهش یافت. به عنوان مثال نوروز امسال ترددهای هوایی تا 95 درصد، ترددهای ریلی تا 98 درصد و ترددهای جاده ای تا 92 درصد کاهش داشته است.

مشاغل زیان دیده کرونا در مشهد

زمانی که با تور مشهد به این شهر زیبا و منحصر به فرد سفر می کنیم خودمان را برای بازدید از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعددی آماده می سازیم و تلاش می کنیم از تمامی امکاناتی که در این شهر گنجانده شده است بیشترین استفاده را ببریم. با این حال امسال به دلیل شیوع کرونا ویروس وضعیت مثل سال های قبل نبود و مشکلات زیادی در حوزه سفر و گردشگری ایجاد شد. زیان های ناشی از این ویروس در تعطیلات عید نوروز بیشتر از آن چیزی بوده که خیلی ها فکر می کردند. بر اساس نظرسنجی ها و بررسی های انجام شده بیشترین مشاغلی که از این شرایط آسیب دیده اند مربوط به حوزه هایی همچون هتل داری، صنایع دستی، رستوران ها، دفاتر خدماتی و آژانس های گردشگری بوده است.

 

آپلود عکس

 

 

خسارت کرونا به راهنمایان سفر

بعد از اینکه ویروس کرونا در جهان توسعه پیدا کرد، مشکلات متعددی برای راهنمایان سفر نیز ایجاد نمود. آمارهای موجود نشان می دهد این قشر از جامعه بیشتر از سایرین از شیوع این بیماری آسیب دیدند و برخی هایشان کاملاً بیکار شده اند. همین امر باعث بروز خسارت های 36 میلیاردی شده است.

خسارت کرونا به هتلداری و رستوران ها

یکی دیگر از مشاغلی که با شیوع و گسترش این ویروس با رکود مواجه شد، هتل داری و رستوران داری بود. از آنجایی که خیلی ها به هنگام سفر به مشهد هتل های نزدیک حرم را برای اقامت انتخاب می کردند با تعطیلی و قرنطینه شهرهای مختلف، این امکان در سال 99 فراهم نشد و بیشتر هتل داران و رستوران داران با خسارت های جبران ناپذیری مواجه شدند. آمار و ارقام موجود در این حوزه نشان می دهد صنعت هتل داری در طول شیوع این ویروس خسارت 4000 میلیاردی دیده است.

خسارت کرونا به دفاتر خدمات مسافرتی

دفاتر خدمات مسافرتی نیز تحت تاثیر این شرایط قرار گرفتند و به دلیل استقبال کم افراد از سفر، مشکلات متعددی برایشان به وجود آمد. در گذشته و با عادی بودن شرایط، خیلی ها زمانی که تصمیم به سفر می گرفتند از خدمات دفاتر مسافرتی بهره می بردند و تلاش می کردند برنامه سفرشان را به متخصصان این حوزه بسپارند اما با شیوع کرونا ویروس معادلات این حوزه هم به هم ریخت و خسارت 1000میلیاردی به آن وارد شد.

خسارت کرونا به بخش صنایع دستی

کرونا علاوه بر همه مشاغلی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، تاثیر زیادی بر روی صنایع دستی نیز داشته است. وقتی با Mashhad tour  به شهری تاریخی و مذهبی همچون مشهد سفر می کنیم به دنبال خرید سوغاتی هایی می رویم که تا آخر عمر کنارمان باشند و ما را به یاد سفری که داشتیم بیندازند.

صنایع دستی متعددی همچون پوستین‌ دوزی، گلیم‌ بافی، سنگ تراشی، نمد بافی، سماور سازی، ارغوان بافی، فیروزه تراشی، آینه‌کاری در مشهد رواج دارد که بازار کارشان بعد از شیوع این ویروس با مشکلات مختلفی رو به رو شد. با کاهش تعداد مسافران ورودی، فروش صنایع دستی نیز تا حد قابل توجهی کاهش یافت.

 

آپلود عکس

 

 

خسارت 11 هزار میلیارد ریالی بر پیکر صنعت گردشگری

خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا به بخش گردشگری خراسان رضوی حدود 11 هزار میلیارد ریال تخمین زده شده است. اگرچه با بازگشایی مسیرها و برداشتن برخی از محدودیت ها امکان سفر به مشهد فراهم شد، اما هنوز هم خیلی ها مثل گذشته عزم سفر ندارند و همین باعث شده است مشکلات متعددی گریبانگیر مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی باشد. همین امر موجب بروز نگرانی های متعددی شده و تلاش هر چه بیشتر مسئولین برای برطرف کردن مشکلات را می طلبد. شاید ارائه وام هایی با بهره کم و کمک های مالی متعدد بتواند زخم های وارد شده بر پیکر این صنعت بی جان را تا حدی برطرف کند و شرایط را برای مشاغلی که در حوزه های هتل داری، رستوران داری و صنایع دستی فعال هستند را قابل تحمل تر نماید.