خودشناسی

   خودشناسی

خودشناسی

·        آیا تا به حال به خود و منِ وجودی خود فکر کرده‌اید؟

·        اگر از شما بپرسند چقدر نسبت به خود شناخت دارید چه پاسخی می‌دهید؟

·        چقدر به خودتان اهمیت می‌دهید؟

پاسخ همه این سوالات به خود شناسی برمیگردد.

مولانا در شعری می‌گوید:

” بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست

در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

همانطور که در این شعر می‌خوانید، مولانا گفته درون خودت را جستجو کن و خودت را بشناس تا جهان را هم بهتر بشناسی. برای آگاهی بیشتر از « خود شناسی» همراه ما باشید.

o    خود شناسی یعنی چه؟

به طور کلی خودشناسی را شناختن علایق و استعداد‌ها درونی و باور به توانایی خود تعریف می‌کنند. خودشناسی به انسان کمک می‌کند که به رفتار خود مسلط باشد و رفتارهای ‌بهتری را در شرایط گوناگون داشته باشد. هرچه خود را بیشتر بشناسید کیفیت زندگی‌تان هم بهتر می‌شود و روند رو به صعودی دارد.

o    چند راه برای رسیدن به خودشناسی

به علایقتان توجه کنید

همیشه سعی کنید که فعالیت‌های مورد علاقه خود را بشناسید. به چه تفریحی علاقه دارید؟ چه درسی را بیشتر از همه دوست دارید؟ ورزش مورد علاقه شما چه نوع ورزشی است؟

زمانی که علایق خود را بشناسید در مسیر درست قدم برمیدارید. گاهی انسان فکر می‌کند این مسائل کم اهمیت هستند و تاثیری در زندگیشان ندارد، اما اگر با دقت بیشتری به مسائل نگاه کنید درمی‌یابید که رفتن به سمت مسیر درست زندگی از شناخت همین علایق کوچک شروع می‌شود. هرچه شناخت شما نسبت به علایقتان بیشتر باشد، در مسیر درست‌تری پیش می‌روید.

v  مشخص کردن ارزش‌ها

مشخص کردن ارزش ها

مشخص کردن ارزش‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در راه رسیدن به اهداف خود ثابت قدم‌تر باشید و پستی و بلندی‌های موجود را تحمل کنید. این ارزش‌ها باعث می‌شود درون چارچوب قانونی‌ای که مشخص کرده‌اید گام بردارید و از مسیر منحرف  نشوید.

v  ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید

هرچقدر خود را بیشتر بشناسید موفق‌ترید. نقاط قوت خود را تقویت می‌کنید و نقاط ضعف خود را از بین می‌برید. از داشتن اشتباهات غمگین نمی‌شوید و سعی می‌کنید آن‌ها را جبران کنید. شناخت استعداد در گرو شناخت ویژگی‌های شخصیتی خود است.

v  هدف خود را مشخص کنید

هدف به شما انرژی می‌دهد، رسیدن به هدف نهایی به شما کمک می‌کند که در راه رسیدن به آن‌ها خسته نشوید و این کار به شما عزت نفس می‌دهد. البته در نظر داشته باشید هدف‌گذاری باید واقع بینانه و به دور از رویا باشد. اگر هدف رویایی باشد خسته می‌شوید و رسیدن به آن سخت‌تر می‌شود. برای یک هدف واقع‌بینانه باید خود را بهتر بشناسید. در واقع شناخت خود به زندگی شما هدف می‌دهد.

o    فواید خودشناسی

فواید خودشناسی

با خودشناسی شما به سوی کمال قدم برمیدارید و به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شوید وقتی به سوی موفقیت پیش بروید خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت. زمانی که به خودشناسی برسید از شکست نمی‌ترسید و می‌دانید هر شکست پلی است برای رسیدن به پیروزی‌های بیشتر در نتیجه استوارتر پیش ‌می‌روید.

خودشناسی باعث می‌شود که در تصمیم‌گیری بهتر عمل کنید زمانی که به این درک برسید اهداف خود را میشناسید می‌دانید باید از چه مسیری گذر کنید و چه چالش‌هایی ممکن است برای شما پیش بیاید و از همین رو تصمیمات بهتری می‌گیرید. زمانی که به من وجودی خود پی ببرید متوجه استعدادهای درونی خود می‌شوید و این استعداد‌ها را برای رسیدن به نهایت موفقیت شکوفا می‌کنید. خودشناسی راهی برای خدا شناسی نیز هست وقتی خود را بشناسید به وجود خالقی پی می‌برید که تمام وجود ما از اوست.

این موضوع به شما کمک می‌کنید در برقراری رتباط با دیگران موفق‌تر عمل کنید و برداشت‌های سطحی از رفتار آن‌ها نداشته باشید و متقابلا آن‌ها هم از شما تاثیر می‌پذیرند.

کلام پایانی

خودشناسی به شما کمک می‌کند که زندگی بهتری داشته باشید. به شما اعتماد به نفس می‌دهد و استعدهای نهان شما را آشکار می‌کند. رسیدن به اهداف را برای شما راحت‌تر می‌کند. زمانی که به شناخت کافی از خود برسید اگر بین دوراهی گیر کنید بهترین راه را انتخاب می‌کنید. اگر می‌خواهید به صورت علمی و با روش‌های بروز به خودشناسی و موفقیت دست پیدا کنید آموزش‌های خانم دکتر مریم مبارکی  در این راه به شما کمک می‌‌کند.

منبع : maryammobaraki.com