دبیرکل: اولویت فدراسیون پهلوانی تقویت هیات‌ استان‌هاست

[ad_1]

محمدجعفرپور روز پنجشنبه در جمع مسوولان ورزش پهلوانی یزد افزود: اگر هیات شهرستان‌ها و استان‌ها تقویت شود بدون شک این کار سبب تقویت فدراسیون و گسترش این رشته اصیل فرهنگی و ملی است.

وی ادامه داد: برگزاری دوره‌های استعدادیابی، مسابقات، آموزش برای اعضا و پیگیری نیازها در سطح کشور جزو برنامه‌هایی است که با همکاری علاقه‌مندان پیگیری می‌شود .

دبیرکل فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای تصریح کرد: بهره‌گیری از پیشکسوتان در برنامه‌ها و ارتباط با مردم و مسوولان برای تعالی این رشته در کشور از جمله موضوع های ضروری است.

جعفرپور همچنین به فعالیت مسوولان ورزش پهلوانی یزد اشاره کرد و از تلاش‌های صورت گرفته در خصوص برگزاری مسابقات و دوره‌های آموزشی قدردانی کرد.

وزرش زورخانه‌ای در ایران قدمت سه هزار ساله دارد و با توجه به زورخانه خیابان قیام یزد، سابقه آن با صبغه دینی و فرهنگی مردم این استان به حدود ۷۰۰ سال می‌رسد.

این رشته مجموعه حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی‌اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است.

ورزش پهلوانی شامل میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل بازی و شیرین کاری بین پاست.

در یزد کودک چهار ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در این رشته فعالیت دارد و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌های پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

استان یزد ۴۸ هیات ورزشی و افزون بر ۶۲ هزار بیمه شده زیرپوشش در رشته‌های مختلف دارد، جمعیت استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر است.

[ad_2]

Source link