دبیرکل وزارت امور مذهب یونان: گفت وگوی بین دینی با ایران اهمیت بسزایی دارد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، “جرج کالئیجیس” روز یکشنبه در دیدار دکتر “علی‌محمد حلمی” رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با وی، نقش گفت گوهای بینا دینی و همکاریهای رهبران دینی دو کشور ایران و یونان را بسیار مهم برشمرد.

وی افزود: تلاشهای صورت گرفته در سه سال گذشته برای استمرار این گفت وگوها بسیار قابل تحسین و ارزشمند است؛ ما خواستار تداوم و تقویت این تعاملات هستیم.

 دبیرکل وزارت آموزش و ادیان یونان اضافه کرد: همان گونه که در سال گذشته با نظر مثبت وزیر و اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس یونان محتوای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک، پیگیری و نهایی شد، اینک با توجه به تغییر دولت، تلاش خواهیم کرد با وزیر جدید آموزش و امور مذاهب در این باره صحبت کنیم و پس از رایزنی با وی در خصوص امضای تفاهمنامه اقدامات لازم را انجام دهیم. 

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب وزارت آموزش و امور ادیان بویژه دبیرکل این وزارتخانه با رایزنی فرهنگی و رشد این روابط در طول چهار سال گذشته، اظهار کرد: در این مدت کارهای مشترک و همکاریهای خوبی داشتیم که از مهمترین آنها، برگزاری مجدد گفت وگوهای بینا دینی ایران و یونان و استمرار روابط دوستانه اندیشمندان مسلمان ایرانی و مسیحیان ارتدوکس یونانی بوده است.

حلمی افزود: برگزاری مجدد این گفت وگوها که برای سالها متوقف شده بود، بیانگر تلاش ها و تمایل دو طرف بر توسعه روابط دو کشور در زمینه های علمی و فرهنگی است و امیدوارم روابط دو کشور نیز در تمام زمینه ها توسعه یابد.

وی با اشاره به وضع کرونایی و تعویق برگزاری دور بعدی گفت وگوهای بینا دینی دو کشور ایران و یونان که قرار بود در نیمه دوم خردادماه سال جاری در تهران برگزار شود، گفت: پیشنهاد می کنیم که نشست مقدماتی این دور از گفت وگوها در آینده نزدیک به صورت وبینار و با توافق طرفین برگزار شود.  

رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در ادامه، با اشاره به ضرورت امضای تفاهم نامه همکاریهای علمی، دانشگاهی بویژه گفت وگوهای بینا دینی و اعطای بورس تحصیلی و فرصت مطالعاتی به پژوهشگران دو کشور، گفت: امیدواریم این تفاهم‌نامه که ظرف ماههای گذشته مورد بررسی و موافقت نهایی دو طرف ایرانی و یونانی یعنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت آموزش و امور ادیان و کلیسای ارتدوکس یونان رسیده است، بزودی امضا شده و به مرحله اجرا گذاشته شود.

[ad_2]

Source link