دولت جدید کرواسی از پارلمان رای اعتماد گرفت

[ad_1]

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری صربستان، پلنکوویچ که برای دومین بار متوالی به این سمت انتخاب شد در دور جدی به جای ۲۰ وزارت خانه ، ۱۶ وزارت خانه و ۴ سمت معاون نخست وزیری دارد.

نخست وزیر جدید کرواسی در پایان گفت و گو بین نمایندگان از نمایندگانی که از برنامه دولت جدید حمایت کردند و همچنین از کسانی که از وی انتقاد و موافق برنامه دولت جدید نبودند، تشکر کرد.

پلنکوویچ با اشاره به اینکه تلاش می کند این اعتماد را به عنوان یک تعهد و یک فرصت برای دولت و همچنین شهروندان کرواسی توجیه کند، گفت: اکثریت پارلمانی را با شرکای خود تشکیل داده ایم و مطمئن هستم برنامه ای را که بر روی آن به توافق رسیده ایم، اجرا خواهیم کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه حمایت ۷۶ نماینده در پارلمان که اکثریت را تشکیل می دهد در صورت وجود سازندگی و تمایل به کار برای کرواسی کفایت می کند.

نخست وزیر کرواسی تصریح کرد که دولت تلاش خواهد کرد تا نسبت به پیشنهادات احزاب مخالف شفاف باشد.

در هنگام رای گیری؛  ۵۹ نماینده از نمایندگان حاضر در مجلس کرواسی به دولت جدید رای مخالف دادند.

در انتخابات پارلمانی کرواسی که روز یکشنبه ۵ ژوئیه ۲۰۲۰ ( ۱۵ تیر ۱۳۹۹) برگزار شد، حزب محافظه کار جامعه دمکراتیک کرواسی به رهبری «آندره پلنکوویچ» نخست وزیر ۶۶ کرسی را در ساختار جدید مجلس از آن خود کرد.

به گزارش ایرنا، کرواسی در مذاکرات چند روزه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا موفق شد که ۲۲ میلیارد یورو از بودجه بازسازی اقتصادی و بودجه ۷ ساله اتحادیه اروپا (تا پایان سال ۲۰۲۷) را برای خود تضمین کند.

کرواسی یکی از ۶ جمهوری فدرال یوگسلاوی سابق بود که به دنبال تحولات بلوک شرق در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از آن جدا و اعلام استقلال کرد.

کرواسی در سال ۲۰۰۹ به سازمان پیمان آتلانتیک (ناتو) و در سال ۲۰۱۳ به اتحادیه اروپا ملحق شد.

این کشور با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون و ۴۵۳ هزار نفر و مساحت ۵۶ هزار و ۵۴۲ کیلومتر مربع در جنوب مرکزی اروپا واقع شده و از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال غربی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگوین، از جنوب شرقی با مونته نگرو و از جنوب با دریای آدریاتیک همسایه است.

[ad_2]

Source link