دولت وفاق ملی طرح اروپا برای نظارت بر ممنوعیت ورود سلاح به لیبی را رد کرد

[ad_1]

به گزارش شبکه تلویزیونی “الجزیره” قطر، السراج افزود: آنگونه که در قطعنامه شورای امنیت آمده است هیچ مشورتی با دولت وفاق ملی لیبی درباره این طرح نشده است.

اتحادیه اروپا بدنبال آن است که در عملیات جدید نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی موسوم به “ایرینی” از راه های هوایی، با ماهواره واز طریق دریا نظارت کند.

هدف اعلام شده این عملیات پایداری کشور لیبی و حمایت از روند صلح مورد نظر سازمان ملل متحد در این کشور است.

این عملیات اتحادیه اروپا برای جلوگیری از حرکت مجدد پناهندگان از طریق دریای مدیترانه بسیار دورتر از منطقه فرار مهاجران برگزار میشود.

 عملیات جدید جایگزین عملیات دریایی پیشین اتحادیه اروپا در دریای مدیترانه موسوم به سوفیا شده است که در ۳۱ ماه مارس (۱۲ فروردین ماه) به پایان رسید.

طبق گزارش کمیته کارشناسان سازمان ملل در اسفندماه ۹۳ این سازمان پیشنهاد تشکیل یک نیروی دریایی ناظر برای کمک به دولت لیبی در جلوگیری از ورود اسلحه و صادرات غیرقانونی نفت از این کشور داد. جامعه بین‌المللی از ظهور تروریستهای گروه های تروریستی در لیبی که در دو دولت رقیب و شبه نظامیان تقسیم شده‌اند، نگران است. 

لیبی پس از برکناری معمر القذافی دیکتاتور این کشور عملاً به دو بخش تقسیم شده است.در بخش غربی با مرکزیت طرابلس، دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست السراج بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش، کنترل امور را در دست گرفته است.

[ad_2]

Source link