رأی عدم اعتماد جنبش النهضه تونس به نخست این وزیر کشور

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، شورای مشورتی جنبش النهضه همچنین «راشد الغنوشی» رییس این حزب را مأمور کرد تا با مشورت با احزاب سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی این موضوع را پیگیری کند.

شورای مشورتی جنبش النهضه تونس پیش‌تر نیز اعلام کرده بود، الغنوشی مامور رایزنی با رئیس جمهوری و احزاب این کشور به منظور دستیابی به توافقی درباره تشکیل دولت جدید شده است.

الیاس الفخفاخ وزیر دارایی پیشین تونس در پی عدم رأی اعتماد پارلمان به کابینه الحبیب الجملی، مأمور تشکیل دولت  این کشور شد.

پارلمان تونس جمعه ۲۰ دی‌ماه با عدم رأی اعتماد به دولت الجیب الجملی، نه تنها رئیس جمهوری، بلکه جنبش اسلامی «النهضه»(برنده اصلی انتخابات پارلمانی) را نیز دچار مشکل کرد تا جایی که برخی احزاب حتی رئیس پارلمان و  جنبش النهضه با چالش جدی مواجه شدند.

انتخابات پارلمانی تونس در ۶ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۴مهرماه ۹۸) برگزار شد که از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند. بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس در ۱۸ مهرماه، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست «نبیل القروی» ۳۸ کرسی به دست آوردند.

این دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت «زین العابدین بن علی» دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

[ad_2]

Source link