رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:بهای تفریح از دست دادن کنترل کرونا است

[ad_1]

دکتر سعید کشمیری روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: ۴۰ روز است همه آحاد جامعه به نحوی درگیر این ویروس هستند و عده‌ای در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، قرنطینه ساحل بنادر، فرودگاه‌ها و تب سنجی سرنشینان خودروها در مبادی ورودی هستند و نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، مردم، ارتش، بسیج، سپاه و شهرداری‌ها همه این خطر را درک کرده و پای کار هستند.

وی بیان کرد: امروز  زمان نتیجه‌گیری است و اگر مسئولیت پذیری را در خود تقویت نکنیم و به چیزهایی که تاکنون به دست آوردیم پایبند نباشیم  وارد مرحله بدی خواهیم شد.

کشمیری اضافه کرد: هرچند خانواده‌هایی هستند که بچه‌های خود را بیش از یک ماه است که در خانه نگهداری می‌کنند و همه دلشان برای یک تفریح در دامن طبیعت تنگ شده ولی همه باید بدانند  بهای این تفریح از دست دادن کنترل بیماری است چرا که این کنترل باید ادامه یابد تا بتوان بیماری را مدیریت کرد.

وی یادآور شد: بوشهر آخرین استانی بود که درگیر بیماری شد و وقتی مورد مثبت در آن شناسایی شد پائین‌ترین میزان ابتلا و مرگ و میر را داشت اما هیچ وقت زیر سایه این آمارها نباید خوابید چون این بیماری به راحتی شعله ور می‌شود و باید تا آخرین لحظه مراقب بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: فاصله گذاری اجتماعی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری در حال انجام است چرا که با حضور در اجتماع‌ها و در زمان صحبت این ویروس به بیرون پرتاب و فرد مقابل را آلوده می‌کند.

کشمیری تاکید کرد: به همین دلیل است که تاکید می‌شود کمترین فاصله باید یک متر و نیم به بالا باشد تا زمانی که فرد حرف می‌زند اگر ناقل باشد این ویروس به سمت طرف مقابل پرت نشود چون این ویروس از طریق چشم، دهان و بینی وارد می‌شود و در روی سطح به خصوص سطح‌های صاف و صیقلی مانند استیل و چوب بیش از ۳۰ ساعت می‌ماند.

وی اضافه کرد: فاصله گذاری اجتماعی باعث می‌شود این انتقال صورت نگیرد.

دبیرستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: باتوجه به اینکه تمام انرژی و پتانسیل بخش های مختلف کشور برای کنترل ویروس کرونا گذاشته و به نحوی همه درگیر آن هستند نباید اجازه داد عده‌ای با بی مسئولیتی همه این زحمت‌ها را به هدر دهند.

وی یادآور شد: شما فردی که نمی‌توانید دست از تفریح خود بردارید در مقابل مغازه داری که مغازه خود را بست، پرستاری که ۳۶ ساعت کار می‌کند و یک هفته فرزند خود را ندیده، پزشکی که ۴۸ ساعت نخوابیده، بچه‌ای که یک ماه است در خانه مانده مسئول هستید.

کشمیری خطاب به افرادی که قصد حضور در طبیعت دارند بیان کرد: برای یک روز تفریح این همه انرژی و کار انجام شده را از بین نبرید و سهم خود در نجات افراد جامعه را با استراحت در خانه و روی مبل به جا آورید این کمترین کاری است که در این شرایط می‌توان انجام داد.

[ad_2]

Source link