راه اندازی سیستم نگهداری موش های آزمایشگاهی در موسسه رازی

[ad_1]

دکتر علی آمقی رودسری روز دوشنبه با اشاره به اهمیت انجام تست های تضمین کیفیت موسسه بر روی واکسن های تولیدی، افزود: به طور معمول واکسن ها بر روی حیوانات آزمایشگاهی مورد سنجش قرار می گیرند که یکی از موش های آزمایشگاهی از سویه ها و نژادهای مختلف است.
وی با اشاره به اینکه قدمت بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در موسسه رازی به حدود ۷۵ سال پیش باز می گردد، گفت: از آن زمان تاکنون این بخش در موسسه رازی به عنوان خدمات رسان به سایر بخش های تولید کننده مطرح بوده و پایه ای برای کنترل صحیح واکسن های موسسه محسوب می شود.
معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این مسئله و با در نظر داشتن استانداردهای روز دنیا در بحث کنترل واکسن و داروهای جدید تاکید شده که باید از حیواناتی استفاده شود که به صورت پیش فرض عاری از یک سری عوامل بیماری زا باشند که در همین راستا ماموریت جدیدی به دکتر نوید داداش پور دواچی به عنوان رئیس این بخش از نیمه دوم سال ۹۸ واگذار شد تا تغییری در سیستم پرورش ایجاد شود و به تکنولوژی تولید و پرورش حیوانات SPF به ویژه موش SPF دست یابیم.
آمقی رودسری افزود: دستگاه های مذکور که برای پرورش و نگهداری حیوانات هستند، سال های پیش در موسسه خریداری شده اما عملیاتی نشده بود.

وی ادامه داد: در مرحله نخست راه اندازی آزمون های کیفی بر روی دستگاه انجام شد تا از سلامت دستگاه اطمینان حاصل کنیم و پس از انجام تست ها واجرای پاره ای از اصلاحات مورد نیاز در خصوص استانداردسازی تولید حیوانات SPF، مبادرت به نگارش پروتکل بر اساس استانداردهای روز دنیا کردیم.
معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه رازی با اشاره به اینکه در کنار خرید حیوانات SPF و پرورش آن ها، به تولید این حیوانات نیز مبادرت ورزیده شد که نتایج بسیار قابل توجهی را برای کشور در بردارد، افزود: در حال حاضر بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی این امکان را دارد که خدمات لازم در خصوص فروش حیوانات SPF را علاوه بر تامین نیاز داخلی موسسه برای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی انجام دهد.
وی یادآور شد:  نکته مهم آنکه با توجه به شرایطی که در سایر کشورها از نظر استانداردسازی بخش حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد، در راستای بهبود کیفیت تولیدات موسسه، رایزنی هایی با سازمان جهانی بهداشت انجام شده که تمام استانداردهای مرتبط با پرورش حیوانات آزمایشگاهی مطابق تاییدیه WHO و ICLAS انجام شود تا به زودی توانایی صادرات حیوانات را نیز داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه این یکی از ماموریت های واگذار شده به بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی بود و ماموریت بعدی که در راستای بهبود و ارتقا سیستم کنترل کیفی موسسه است، مرحله تولید حیوانات مدل است، تصریح کرد: با توجه به سال “جهش تولید” که توسط رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده، در آینده ای نزدیک شاهد اخبار خوبی در این حوزه نیز خواهیم بود.
دکتر آمقی بازسازی کلونی قدیمی موسسه را از دیگر وظایف این بخش عنوان کرد و افزود: به همین منظور اقدامات لازم توسط ریاست بخش صورت گرفته و علاوه بر سویه های معمول سویه جدیدی از موش آزمایشگاهی به نام DBA۲ تهیه شده که در آینده ای نزدیک آماده ارائه خدمات به بخش تحقیقات موسسه و سایر مراکز و دانشگاه ها است.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در حصارک کرج مستقر است.

[ad_2]

Source link