رهبری ولادیمیر پوتین بر روسیه تا سال ۲۰۳۶ تضمین شد

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، این همه پرسی یک پیروزی بزرگ برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور است که پس از شمارش بیش از ۹۸ درصد از آرا مشخص شد که اکثریت مردم روسیه به تغییرات پیش‌بینی شده در قانون اساسی این کشور رای مثبت دادند.

به این ترتیب،  پوتین می‌تواند دو دوره دیگر زمام امور در روسیه را بر عهده گیرد. هر دوره ریاست جمهوری در روسیه ۶ ساله است و دوره کنونی ریاست جمهوری او سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد. به این ترتیب، ولادیمیر پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ بر این کشور رهبری کند.

در سایه پیروزی در این رفراندوم، پوتین که ۶۷ سال سن دارد، رهبری روسیه را تا سن ۸۳ سالگی برای خود تضمین کرده است.

پوتین از سال ۲۰۰۰ به این سو در مقام رئیس جمهور یا نخست‌وزیر بر روسیه حکم رانده است. از این رو، مخالفان از رهبری دائم‌العمر پوتین بر روسیه سخن می‌گویند.

بطور مثال، آلکسی ناوالنی، رهبر اپوزسیون این کشور اعلام کرده است که نتایج این همه‌پرسی را به‌رسمیت نمی‌شناسد و علیه آن اعتراض خواهد کرد.

میزان مشارکت مردم در رفراندوم تغییر قانون اساسی حدود ۶۵ درصد اعلام شده است.

۱۱۰ میلیون نفر در روسیه از حق شرکت در این همه‌پرسی برخوردار بودند.

بر اساس نتایج شمارش ۹۸ درصد از آرای شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی، ۷۸ درصد از مردم به تغییرات در قانون اساسی رای مثبت داده‌اند و ۲۱ درصد با این تغییرات مخالفت کرده‌اند.

 تغییرات قانون اساسی روسیه چند عرصه مختلف را شامل می‌شد. از آن جمله است افزایش سالانه حقوق بازنشستگی و منع ازدواج هم‌جنس‌گرایان در روسیه. اما مهم‌ترین تغییر در قانون اساسی، تغییری سیاسی است. تغییری که عملا راه ریاست جمهوری دو دوره دیگر برای پوتین را هموار می‌کند.

برخی گزارشات حاکی است که پیش از پایان کامل کار حوزه‌های رای‌گیری، نتایج اولیه شمارش آرا اعلام شده است. افزون بر آن، نیروهای اپوزیسیون از “صدها مورد تخلف” در حوزه‌های رای‌گیری خبر داده‌اند. گفته شده است که در برخی نقاط، مردم وادار به شرکت در رفراندوم شده‌اند.

ناوالنی گفته است که به علت شیوع بیماری کووید-۱۹ در شرایط کنونی از برگزاری تظاهرات اعتراضی صرف‌نظر می‌کند. او گفته است که در پاییز سال جاری، علیه این رفراندوم اقدام به برپایی تظاهرات خواهد کرد.

ناوالنی در یک پیام ویدیویی چنین گفته است: «آنچه پوتین از آن بیش از هر چیز دیگری واهمه دارد، دیدن مردم معترض در خیابان‌ها است.» ناوالنی اعلام کرده است که پس از فروکش کردن شیوع ویروس کرونا در روسیه، “همراه با صدها هزار و چه بسا میلیون‌ها نفر از مردم” به خیابان خواهد آمد.

این در حالی است که الا پامفیلووآ، رئیس کمیسیون برگزاری رفراندوم اعلام کرده است که همه‌پرسی شفاف صورت گرفته و همه چیز طبق قانون پیش رفته است.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *