روزنه‌های عبوری آرامستان اراک مدیریت جمعیت را برای مقابله با کرونا مشکل کرده است

[ad_1]

«ابوالفضل جلالوند» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تمام درهای ورودی آرامستان اراک با استفاده از دیوارهای پیش‌ساخته بتنی بسته شده اما بیش از ۱۰۰ روزنه در آرامستان اراک وجود دارد که مسدود کردن آن‌ها با سرعت امکان پذیر نیست و متاسفانه شماری از سهل‌انگاران از این موضوع سوء استفاده کرده و به محوطه داخلی ارامستان می‌آیند.

وی بیان کرد: انتظار است مردم شرایط و خطر بیماری کرونا را درک کنند و قوانین و مصوبات قرارگاه پدافند زیستی استان مرکزی پایبند باشند و با حضور در آرامستان موجب افزایش شیوع این بیماری نشوند.

رئیس سازمان آرامستان اراک ادامه داد: بی‌توجهی مردم و حضور آن‌ها در آرامستان برای مراسم خاکسپاری موجب افزایش درگیری  با کارکنان آرامستان شده و در نتیجه آن هفته گذشته چهار نفر از کارکنان آرامستان اراک به‌دلیل جراحات وارد شده در بیمارستان بستری شدند.

جلالوند اظهار داشت:  رسالت اصلی آرامستان اراک و کارکنان آن غسل، کفن، کندن قبر و خاکسپاری است اما به‌دلیل شرایط حاکم شده به واسطه بیماری کرونا، کارکنان آرامستان به‌صورت مستمر به امر ضدعفونی نقاط مختلف نیز مشغولند و در کنار شرایط کاری سخت توان درگیری‌های روزانه را ندارند.

وی عنوان کرد: نیروی انتظامی همکاری خوبی با آرامستان دارد اما روزانه به‌طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ خاکسپاری در این منطقه انجام می‌شود و نمی‌توان برای هر خاکسپاری یک گشت نیروی انتظامی اختصاص داد.

رئیس سازمان آرامستان‌ اراک افزود: بر اساس مصوبه قرارگاه پدافند زیستی برای متوفیان غیرکرونایی باید ۱۰ نفر حضور داشته باشند و برای متوفیان کرونایی نباید کسی حضور داشته باشد و این اموات بر اساس دستورالعمل‌های ویژه بهداشتی دفن و خاکسپاری می‌شوند اما با وجود گرفتن تعهدات و هشدارهادادن‌هابه خانواده متوفیان، روزانه شمار زیادی از مردم برای خاکسپاری حضور پیدا می‌کنند که این امر می‌تواند عاملی برای افزایش شیوع این ویروس پرخطر باشد.

جلالوند گفت:  آلام خانواده‌های داغ‌دیده قابل درک است اما به واقع کوچکترین سهل‌انگاری و تجمع در آیین‌های خاکسپاری می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد و مردم بدانند سخت‌گیری‌ها برای حفظ سلامت آن‌ها است.

کلانشهر اراک مرکز استان مرکزی است و در این شهر بیش از ۶۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی‌ می‌کند.

ویروس کرونا بهمن ماه پارسال به ایران وارد شد و استان مرکزی دومین استان درگیر بعد از قم بوده است.

[ad_2]

Source link