روسیه اخراج دیپلمات‌های خود از چک را دسیسه ضدروسی خواند

[ad_1]

سرگئی نارشکین روز شنبه به خبرنگاران گفت که روسیه در پاسخ به اخراج دو دیپلمات خود از چک تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد.  

وی افزود: تدابیر حتما متقابل خواهد بود اما در کل این یک اقدام دسیسه جویانه و غیراخلاقی ازسوی دولت چک است. 

دولت جمهوری چک روز جمعه دو کارمند سفارت روسیه در این کشور را عنصر نامطلوب خواند و آنها را اخراج کرد.

به گزارش رویترز، «آندری بابیش» نخست وزیر چک روز جمعه گفت: دولت چک، این دو کارمند را عناصر نامطلوب اعلام کرده و دستور داده که خاک این کشور را ترک کنند.

بابیش همچنین گفته این تصمیم به دنبال آنچه که او آن را درگیری بین پرسنل سفارت روسیه عنوان کرده و منجر به بروز ادعاهای غیرقانونی مبنی بر تهدید روسیه برای سه مقام شهرداری چک شده گرفته شده است.

در این پیوند، اسپوتنیک هم به نقل از نخست وزیر چک نوشت: اخراج دو کارمند سفارت روسیه در چک به خاطر ظن به آنها درباره دست داشتن در انتقال سم رایسین به این کشور بوده است.

رئیس کمیسیون امور بین‌المللی روسیه در این رابطه روز جمعه اعلام کرد که روسیه به اخراج دو دیپلمات خود از کشور چک پاسخ یکسان و متقابل می‌دهد.

لئونید سلوتسکی رئیس کمیسیون امور بین‌الملل دومای روسیه روز جمعه در توییتی نوشت: دلایل اعلام شده ازسوی چک به همان اندازه تخیلی است که قبلا در مورد تلاش روسها برای مسموم کردن ادعا شده بود.

وی خاطرنشان کرد که مسکو کمتر از پراگ علاقه‌مند به روابط حسنه دو کشور نیست. اما همه دلایل برای اینکه به اقدام چک پاسخ دهد را در اختیار دهد.

در همین حال خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک مقام دیپلماتیک روس نوشت: دیپلمات‌هایی که از چک اخراج می‌شوند روز هفتم ماه ژوئن (روز یکشنبه) این کشور را ترک خواهند کرد.

ریانووستی در گزارش دیگری به نقل از آژانس همکاریهای خارجی روسیه موسوم به «روس ساترودنیچستوا» اعلام کرد: دو دیپلماتی که از پراگ اخراج می‌شوند شامل رئیس این آژانس و یکی از کارکنان آن می‌شود.

آژانس همکاریهای خارجی روسیه با وزارت خارجه روسیه همکاری نزدیک دارد.

کشور چک با روسیه روابط پرتنش دارد و در سالهای اخیر دو کشور چند دیپلمات یکدیگر را اخراج کرده اند.

روابط دو کشور دو ماه پیش به دنبال برداشتن یک مجسمه مارشال ایوان کونیوف روس از ناحیه‌ای در پراگ تیره شده است. 

[ad_2]

Source link