روسیه: مخالفان ان‌پی‌تی اختلاف جزئی ایران و آژانس را بزرگ نمایی می‌کنند

[ad_1]

میخاییل اولیانوف روز سه شنبه این توییت را در واکنش به توییت ریچارد گلدبرگ مشاور ارشد در بنیاد آمریکایی دفاع از دمکراسی‌ها نوشت که در آن گفته شده بود: حتی اگر مایک پمپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) بتواند روسیه را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متقاعد کند، این امر ارزش آن را ندارد که اجازه داد بخش باقیمانده معامله هسته ای (بجا مانده از اوباما) حفظ شود زیرا برجام به ایران امکان دستیابی به سلاح هسته ای می دهد و محدودیت های اصلی به پایان می رسند.

اولیانوف در توییت خود در واکنش به این توییت نوشت: مخالفان پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای (NPT) وضعیت کنونی را این چنین می بینند.

وی افزود: آنها آرزو می کنند همکاری بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را که تقریبا ایده آل است از بین ببرند.

نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: آنها اختلاف جزئی بین ایران و آژانس را بزرگنمایی می کنند و خواهان آغاز بحران بین المللی هستند. اما هیچگونه شانسی ندارند. 

ریچارد گلدبرگ، مشاور ارشد در بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، و مدیر پیشین بخش مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ است.

اولیانوف در توییت دیگری که در واکنش به توییت سوزان بائومان Susanne Baumann نماینده دولت آلمان در امور خلع سلاح و کنترل تسلیحات نوشته شد از تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه انتقاد کرد.

مقام آلمانی در توییت خود نوشته بود که گروه تحقیق کنندگان عوامل مسئول بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه در ماه مارس سال 2017 را شناسایی کرد. این مجرمان نباید نادیده گرفته شوند. 

اولیانوف در پاسخ نوشت: سوزان محترم پیش از آنکه پاسخ دهم از شما می خواهم یک بار دیگر به گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی و اظهارات مربوطه طرف روسی توجه کنید. این تحقیقات با کیفیت پایین نیازی به پاسخ دادن ندارد. 

 نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین پیشتر نیز خواستار گفت وگوی شفاف در تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه شده بود.

میخاییل اولیانوف روز دوشنبه در توییتی نوشت: شرکای غربی مانند دعا همواره تکرار می کنند که سازمان منع تسلیحات شیمیایی به صورت بیطرفانه و حرفه ای در سوریه تحقیق می کند.

وی افزود: بیایید در این مورد صحبت کنیم. اما فقط باید به صورت معین و بدون تبلیغات کم ارزش و درباره موارد واقعی باشد، آیا طرف های مقابل ما برای چنین گفت وگویی آماده هستند.

کشورهای غربی در راستای سیاست‌های ضدسوری خود تاکنون چندین بار دولت سوریه را به بکارگیری سلاح های شیمیایی متهم کرده اند.

روس‌ها معتقدند که در برخی موارد تروریست ها از مواد سمی در سوریه علیه غیرنظامیان این کشور استفاده کرده و سپس ارتش سوریه متهم به حمله شیمیایی شده است.

کشورهای غربی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی هم با استفاده از موقعیت برتر خود در این سازمان، دولت سوریه را به حملات شیمیایی متهم کرده اند؛  به همین بهانه آمریکا و متحدانش سه سال پیش به سوریه حمله موشکی کردند. 

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد،در این پیوند روز 28 فروردین گزارش تیم تحقیق و شناسایی سازمان منع سلاح شیمیایی درسوریه را نامعتبر و در راستای اتهامات برخی کشورهای شناخته شده غربی دانست.

[ad_2]

Source link