روند اجرای طرح‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

[ad_1]

به گزارش واحد مطبوعاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان، طرفین در این گفت و گوی تلفنی از توسعه روابط جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، بازرگانی، صنعت،  کشاورزی، گردشگری، ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات،  ترانزیت و حمل و نقل ابراز رضایت کرده و درباره راهکاررهای توسعه بیش از پیش این روابط تبادل نظر کردند.

همچنین فعالیت کارخانه  مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان در کوی صنعتی “نفتچالا” واقع  در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو قابل تقدیر عنوان و اهمیت به  پایان رساندن ساخت و ساز کارخانه تولید وسایل نقلیه عمومی و کامیون‌های باری در کوی صنعتی “حاجی قابول” و نیز واحدهای تولیدی مشترک داروسازی و خشکبار در جمهوری آذربایجان مورد تاکید قرار گرفت.

در بخشی از این  گفت و گوی تلفنی درباره کارهای انجام گرفته در قالب تکمیل دالان بین المللی حمل و نقل شمال–جنوب تبادل نظر شد و در این راستا بر اهمیت ساخت پل جاده‌ای پیش‌بینی شده بر روی رودخانه آستاراچای در مرز ۲ کشور تاکید شد.

همچنین اهمیت تداوم همکاری‌های موفقیت‌آمیز در بخش انرژی و نیز کارهای انجام گرفته در زمینه یکسان‌سازی شبکه‌های انتقال برق ایران،  جمهوری آذربایجان و روسیه مورد اشاره قرار گرفت.

مصطفی‌اف و دژپسند بر اهمیت تداوم روابط اقتصادی ۲ کشور در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و باز گذاشتن گذرگاه‌های ۲ کشور برای مراودات بازرگانی و ترانزیتی تاکید کرده و در عین حال از رشد حجم حمل و نقل و مبادلات ترانزیتی میان ایران و جمهوری آذربایجان در ماه‌های اخیر ابراز رضایت کردند.

در این گفت و گو درباره برگزاری کنفرانس آنلاین کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی با حضور مسوولان و نمایندگان نهادهای مربوطه به ۲ کشور توافق شد.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران، ریاست کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور را بر عهده دارند.

[ad_2]

Source link