رییس جمهوری لبنان از کاهش نرخ دلار در این کشور گفت

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری آناتولی، میشل عون روز جمعه در آغاز نشست ویژه شورای وزیران گفت: بانک مرکزی تزریق دلار به بازار را با هدف تقویت لیره که طی روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است، از دوشنبه آینده آغاز خواهد کرد.

وی افزود: خسارت های سنگین موجود در نظام پولی و ریزش نرخ لیره در برابر دلار را باید دولت، بانک مرکزی و بانک های تجاری متحمل شوند، نه سپرده گذاران.

موج جدید اعتراض ها که به تازگی شهرهای مختلف لبنان را فرا گرفته روز پنجشنبه با درگیری میان ارتش و معترضان در میدان ریاض الصلح در مرکز بیروت پایتخت و شهر طرابلس (شمال) به اوج خود رسید.

اعتراض ها در پی وخامت اوضاع معیشتی و ثبت رکوردی جدید در مبادله هر دلار با بیش از پنج هزار لیره در بازار سیاه، آغاز شد.

نشست فوق العاده شورای وزیران لبنان امروز با حضور ریاض سلامه رییس بانک مرکزی و سرلشکر عباس ابراهیم رییس اداره امنیت عمومی لبنان برای بررسی وضعیت مالی و پولی کشور  تشکیل شد.

میشل عون در سخنانی گفت: کارشناسان مالی تاکید کردند که دلار و یا هیچ ارز دیگری نمی تواند ظرف چند ساعت تا این حد افزایش یابد.

اتحادیه صرافان لبنان نرخ مبادله دلار آمریکا در برابر لیره لبنان را روز جمعه برای خرید ۳۸۹۰ و برای فروش ۳۹۴۰ لیره اعلام کرد، اما در بازار سیاه هر دلار آمریکا با ۵۶۰۰ لیره معامله شد.

اعتراض‌ها به اوضاع اقتصادی نامناسب در لبنان و پیامدهای آن نظیر افزایش نرخ بیکاری، گرانی و کمبود ارزهای خارجی که در واکنش به فساد اقتصادی چند سال گذشته در این کشور به راه افتاده، حدود هشت ماه پیش آغاز و اندکی بعد منجر به استعفای نخست‌وزیر و تشکیل دولت وحدت ملی به ریاست «حسان دیاب» شد.

دولت وحدت ملی و فن‌سالار لبنان که تمام تلاش خود را برای حل مشکل بدهی‌های خارجی،‌ سامان دادن به اوضاع اقتصادی معطوف کرده، این روزها با موج جدیدی از تلاش مخالفان که با موج سواری بر تظاهرات خیابانی در پی اهداف سیاسی خود هستند، مواجه شده است.

[ad_2]

Source link