زمین در سخت‌ترین شرایط به رشد خود ادامه می‌دهد

[ad_1]

راگنار آکسلسون ،( Ragnar Axelsson) عکاسی است که با عکس های مردم‌نگارانه، حیات‌وحش و مناظر دورافتاده در مناطق قطب شمال از جمله ایسلند و سیبری معروف شده است.

 وی سالهاست که با عکس هایش تلاش می کند روابط بین مردم قطب شمال و تاثیر محیط بر زندگی آنان را به همراه چگونگی تغییرات آب و هوا  بررسی کند.

وی در اوایل سال جاری میلادی به درخواست روزنامه واشنگتن‌پست تصمیم گرفت تا به جاده حلقه ایسلند که یک مکان گردشگری است سفر کند تا در آخرین روزهای زمستان تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا را بر محیط زیست نشان دهد که به طرز چشمگیری تغییر کرده و چشم اندازهای تازه ای را به ارمغان آورده است.

زمستان در ایسلند، ماه مارس به پایان می رسد. در همین زمان بود که تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان به اوج خود رسید و در ایسلند نیز آمار ابتلا افزایش یافت اما تعداد محدود آنها در مقایسه با مواردی که در مناطق گرم مانند ایالات متحده، چین و ایتالیا وجود داشت، بسیار مهم است.

 از آنجا که ایسلند برای مقابله با این ویروس تست های آزمایش گسترده ای انجام داد و با ایجاد فاصله گذاری اجتماعی شمار مبتلایان را کنترل کرد تا زمان نوشتن این متن تنها ۱۰ مرگ در آنجا ثبت شده است.

جاده حلقه ایسلند، در حاشیه بیرونی جزیره واقع شده است و در فصل بهار، تابستان و پاییز مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. مردم به سواحل زیبای ماسه ای سیاه و سفید، سنگ فرش ها، غارهای یخی و آبشارها می روند و اگر خوش شانس باشند شفق شمالی را مشاهده می کنند.

زمستان امسال سرمای بسیار شدیدی داشت اما کار آکسلسون در شرایط نامساعد رونق می گیرد. در واقع ، برخی از عکس های مورد علاقه وی در هوای خشن گرفته شده است.

وی به مدت ۲ روز در جاده رفت و آمد و عکاسی کرد و با تعداد بسیار کمی از مردم روبرو شد و این در حقیقت فرصتی برای عکاس بود تا با حیوانات بیشتری همچون اسب های وحشی و گوزنها روبرو شود. این در حالی بود که در سال های پیش چنین تصاویری به ندرت دیده می شد.

اکسلسون در مورد این تجربه می گوید: من حدود ۱۲۰۰ مایل رانندگی کردم و گویا در جهان تنها هستم، نمی دانستم کسی در سیاره زمین زنده است. من قبلاً هرگز ایسلند را ندیده بودم. من زمستان ایسلند را دوست دارم. برخی روزها می توانید هر ۱۵ دقیقه دماهای متنوعی از هوا را تجربه کنید.

این یک احساس عجیب بود که بقیه دنیا کجا رفتند؟ آیا من در جهان تنها هستم؟ من در اتومبیل خودم خوابیدم و در رؤیاهایم افرادی در اطرافم بودند. وقتی از خواب بیدار شدم ، هیچ کس آنجا نبود.

عکسهای واضح سیاه و سفید آکسلسون حاکی از ناخوشی و تنهایی او در طول سفر است. اما آنها همچنین نشان می دهند که زمین حتی در سخت ترین شرایط به زیست و رشد خود ادامه می دهد.

[ad_2]

Source link