زندگی اینجا بر مدار مرگ می‌چرخد

از روزی که کرونا شیوع پیدا کرد دیگر مرگ‌ بر اثر تصادف و سرطان که بیشترین آمار مرگ و میر در کشور را به خود اختصاص داده بود به کلی فراموش شد، انگار این روزها دیگر تصادفی رخ نمی‌دهد و کسی هم در جاده‌ها جان نمی‌بازد.

گویا سرطان‌ها هم کوچ کردند،  این روزها مرگ‌ و بیماری‌ حول محور کرونا می‌چرخد و به این ویروس ختم می‌شود چرا که به اندازه‌ای بزرگ شده و در حال فربه شدن است که دیگر امراض به چشم نمی‌آیند.

کرونا اواخر فصل پاییز در کشور چین ظهور و بروز کرد و اوایل آخرین ماه زمستان هم ورودش به ایران اعلام شد،  بدلیل ناشناخته بودن این ویروس همه امید به گرم شدن هوا برای نابودی آن داشتند، هوا گرم‌تر شد ولی خبری از رفتن کرونا نشد در نتیجه پزشکان ایرانی و خارجی اعلام کردند افزایش دما تاثیری در کاهش این ویروس ندارد و تنها راه مقابله و مبارزه با این بیماری رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت است.

ماندن در خانه برای بسیاری از کردستانی‌ها بدلیل ضعف بنیه اقتصادی و تامین مایحتاج زندگی امر دشواری است حتی برای دهکی از جامعه ما این کار شدنی نیست، رعایت فاصله اجتماعی هم برای شهروندان این استان بویژه سنندج‌ که عرض خیابان‌هایش کم است، اقدام مشکلی است.

قرنطینه کردستان نوشدارو بعد از مرگ سهراب 

وضعیت کردستان در آستانه بحرانی شدن است و تاکنون دو مرتبه مسوولان وزارت بهداشت به این استان سفر کرده‌اند که در آخرین مورد چهارشنبه هفته گذشته حریرچی معاون کل وزیربهداشت به سنندج آمد و در جریان شرایط بیمارستان‌های آن قرار گرفت.

فعالان اجتماعی، تعدادی از نمایندگان کنونی و اسبق مردم استان در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر سنندج در نامه‌های جداگانه‌ای به رییس جمهوری خواستار قرنطینه کردن کردستان بویژه شهر سنندج شدند.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر در واکنش به این درخواست‌ها عنوان کردند قرنطینه کردستان و سنندج اکنون دیگر نوشدارو بعد از مرگ سهراب به شمار می‌آید، زیاد پافشاری نکنید کرونا از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیکتر شده است.

کاربر دیگری در نقد صبحت‌های حریرچی معاون وزیر بهداشت در سفر به استان گفته بود، کلید واژه عروسی در کارواش در کردستان از زبان حریرچی برای پاسخ به وضعیت قرمز کرونا، پاک کردن صورت مساله هم حساب نمی‌شود، چه برسد به قانع کردن افکار عمومی، تنها این سخنان خوراک خوبی برای تیتر و کپشن رسانه‌ها شد و همچنین قلقلک رگ غیرت برخی از نخبگان.

کاربر دیگری هم نوشته بود در ایامی که شدت گسترش کرونا آنچنان نبود فقط مانده بود الکل و وایتکس بخوریم اما در این روزها انگار نه انگار!!

یکی دیگر از کاربران از تغییر معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان که بطور مستقیم با جان مردم سر وکار داشت در این شرایط بحرانی انتقاد کرده و این کار را به انتصاب یک بخشدار به سمت استاندار در ایام سیل تشبیه کرده بود.

کرونا  تر و خشک را با هم می‌سوزاند

کرونا مدام در حال بلعیدن آدم‌ها است و در این مسیر افرادی هم هستند که علیرغم رعایت تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی در گرداب آنهایی که توجه نکردند، گرفتار شدند.

حال در این هیاهوی پیش آمده که کرونا قدرت گرفته، مسوولان اول تابستان را ماه عزاداری مردم استان پیش بینی کردند و نه تنها آمارها بلکه واقعیت جامعه هم بیانگر تحقق این برآورد انجام شده و آغاز عزاداری‌های تنهای تنهای تنها است.

زیباترین حرفی که این روزها شنیدیم و تسکینی بر اضطراب و دلهره‌هایمان در ابتلای به کرونا شده اینکه درمان همه دردها و بیماری‌ها در دل طبیعت نهفته و همانگونه که کرونا بدلیل استفاده نادرست از موجودات زنده بوجود آمده درمان آن را هم باید در دل طبیعت جستجو کرد.

اگر در این مدت به پزشک مراجعه کردید و یا گوش به سخنان پزشکان در رسانه‌های مختلف دادید، توصیه آنها هم به کسانی که مبتلا به کرونا شدند و هم افراد سالم برای مقابله با این بیماری مصرف میوه و سبزی و غذاهای آبکی است،  متخصصان داروی گیاهی هم استفاده از میخک، آویشن و زنجبیل را پیشنهاد می‌کنند.

از دیگر توصیه پزشکان به مبتلایان به کرونا این است که تا حد امکان در خانه‌هایشان بمانند و دوره درمان را در آنجا سپری کنند و فقط در شرایط حاد که تنفس برای آنها مشکل می‌شود به بیمارستان مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تا ظهر شنبه ۳۱ خرداد در مجموع  ۲۰۲ هزار و ۵۸۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۱۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۵۰۷ نفر رسید.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *