«سرونامه» برای نامه‌نگاری کودکان به پرستاران فراخوان داد

[ad_1]

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران، با توجه به شیوع ویروس کرونا بخش مکاتبه‌ای واحد آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری استان تهران باهدف ایجاد فرصتی برای همدلی با پزشکان و پرستاران، پاسداشت جامعه پزشکی، تلاش برای استمرار سنت دیرینه و ارزشمند نامه‌نگاری و شناسایی و شکوفایی استعدادهای ادبی کودکان و نوجوانان، مهرواره «سرو نامه» را طراحی و منتشر کرده و طی فراخوانی کودکان و نوجوانان و اولیاء تربیتی را به نوشتن نامه برای کادر درمانی و قدردانی از تلاش‌های بی‌دریغ این عزیزان دعوت کرده است.

لازم به ذکر است که نامه‌های دریافت شده در پایان هرماه توسط مربیان و کارشناسان واحد آفرینش‌های ادبی کانون استان تهران بررسی‌شده و ۵ نامه برگزیده معرفی و تقدیر می‌گردد. فهیمه شانه، سمیرا قیومی، مربیان پاسخگو و مریم عباسی، نگین صدری زاده کارشناسان آفرینش‌های ادبی و مهرنوش قربانعلی کارشناس مسئول آفرینش‌های ادبی، داوری نامه‌های مهرواره‌ «سرو نامه» را به عهده‌دارند.

همچنین واحد ادبی در تلاش است که نامه‌ها را به دست مخاطبان اصلی آن‌ها یعنی پرستاران، پزشکان و کادر درمانی برساند.

گفتنی است ایده اولیه طرح سرو نامه در میان همکاران واحد آفرینش‌های ادبی و توسط بهاره مهرجویی مربی ادبی استان تهران مطرح شد و پس از بررسی و تائید در واحد آفرینش‌های ادبی، طراحی این فراخوان توسط نگین صدری زاده کارشناس ادبی – مکاتبه‌ای استان تهران به انجام رسید.

مهرواره‌ «سرو نامه» از کودکان و نوجوانان، مربیان، معلمان و کارشناسان و اولیای تربیتی دعوت می‌کند تا نامه‌های خود را خطاب به پزشکان، پرستاران و کادر درمانی به آدرس [email protected] ارسال کنند.

کتاب شاه میداس و انگشتان جادویی به چاپ پنجم رسید

کتاب شاه میداس و انگشتان جادویی به نویسندگی شارلوت کرافت از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ پنجم رسید.

شاه میداس و انگشتان جادویی، داستانی نوشته شارلوت کرافت با تصویرگری کینوکو کرافت و ترجمه علی خاکبازان است که برای اولین بار در سال ۱۳۸۵ در انتشارات کانون پرورش فکری به چاپ رسید. شمارگان این کتاب تاکنون به  ۲۷هزار و ۵۰۰ نسخه رسیده است.
در خلاصه داستان این کتاب آمده است که؛ «شاه میداس عاشق سکه‌های طلا و دخترش است. وقتی به پیرمردی کمک می‌کند، جوانی ظاهر می‌شود و اعلام می‌دارد که حاضر است آرزوی او را برآورده سازد. آرزوی شاه میداس این است که به هرچه دست بزند، طلا شود. جوان آرزوی شاه را برآورده می‌کند اما حاصل آن می‌شود که لطافت، زیبایی و روح زندگی از قصر و باغ و دخترش رخت برمی‌بندد. شاه پشیمان می‌شود و درصدد جبران اشتباه خود برمی‌آید.»
تصاویر رنگی این افسانه‌ کوتاه که بیشتر از رنگ‌های زرد طلایی استفاده شده است، نقشی قابل توجه دارند و موضوع حرص و طمع و فاقد ارزش بودن طلا در مقایسه با ارزش‌های معنوی با زبانی روان به زیبایی تصویر می‌شود. داستان، چون بیشتر افسانه‌ها کارکرد اخلاقی، تربیتی دارد و عشق میان پدر و فرزند و عشق به طبیعت را به خوبی بازمی‌نمایاند.
شارلوت کرافت در رشته ادبیات تطبیقی در دانشگاه کلمبیا نیویورک تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی، او به ژاپن سفر کرد و در آنجا به عنوان مترجم و عکاس فعالیت کرد. او اکنون به همراه خانواده‌اش در اسکاتلند زندگی می‌کند. روزنامه نیویورک تایمز به دلیل «متن واضح و ساده»، از کتاب اول او تعریف کرد و تاکید کرد که این کتاب در انتقال مفاهیم اساطیری بسیار موفق بوده است.
کینوکو کرافت بیش از صد جایزه گرافیک، از جمله پنج مدال طلا از انجمن تصویرگران را کسب کرده است. در سال ۲۰۰۸، او به سالن مشاهیر اضافه شد. هنر او تقریباً نیم قرن در حال چاپ است و روی جلد انتشارات معتبری مانند Time و Newsweek ظاهر شده است. کتاب‌های مصور او درباره افسانه‌های یونان و افسانه‌های کلاسیک در ایالات متحده و سایر کشورهای انگلیسی زبان و در اروپا، چین و کره منتشر شده است.
کتاب شاه میداس و انگشتان جادویی در چاپ پنجم با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه، برای بچه‌های بالای ۱۱ سال منتشر شده است.
این کتاب در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور و مجموعه‌های شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

[ad_2]

Source link