سطح گلخانه‌های استان اردبیل امسال به ۱۰۰ هکتار افزایش می‌یابد

[ad_1]

خلیل نیکشاد روز سه شنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های گلخانه‌ای این شهرستان به ایرنا افزود:استان اردبیل در اجرای طرح توسعه واحدهای گلخانه‌ای در کشور بسیار موفق عمل کرده و از استان‌های برتر در این زمینه است.

وی ادامه داد : برای گسترش گلخانه‌های کوچک مقیاس  ۱۶۰ مجوز صادر شده  که تعداد ۱۲۱ مورد آن به بانک‌های عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی شده و سه  واحد از آنها نیز آماده بهره برداری است .

نیکشاد درخصوص ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های گلخانه ای نیز افزود: تعداد هشت واحد مجتمع گلخانه ای در هشت شهرستان استان در حال راه‌اندازی است که سطحی معادل ۲۸۹ هکتار را به خود اختصاص می‌دهد

وی  با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ شهرک گلخانه‌ای در استان فعال است ، اظهار کرد:  برای  ۴۰ واحد دیگر نیز جواز تاسیس صادر شده ، چهار واحد در حال بهره برداری بوده  و چهار  واحد دیگر درسطح ۲۵ هکتار  نیز آماده واگذاری است.

او بیان کرد:  استان اردبیل در زمینه واگذاری  و بهره برداری واحدهای گلخانه ای رتبه یک کشوری را داراست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: شهرستان خلخال از لحاظ شرایط اقلیمی منطقه‌ای  مناسب برای اجرای طرح‌های گلخانه‌ای از جمله گل رز هلندی و توت  فرنگی بوده و در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای توسعه گلخانه‌ها در این شهرستان صورت گرفته است

وی افزود: ارائه بسته‌های حمایتی ، پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت و ارائه خدمات مشاوره‌ای از سوی مدیریت جهاد کشاورزی به مجریان طرح‌های گلخانه ای از عوامل مهم افزایش سطح تولید محصولات گلخانهای و گل و گیاه در این شهرستان است.

نیکشاد گفت: با اجرای طرح‌های تولید گل رز هلندی از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، این منطقه تبدیل به قطب اول تولید این گل در استان اردبیل شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۷ واحد گلخانه تولید و پرورش گل رز هلندی و ۲ گلخانه تولید کاکتوس با وسعت بیش از۳۵  هزار متر مربع در مناطق مختلف این شهرستان فعالیت دارند.

به گفته وی ، با بهره‌برداری از گلخانه جدید خلخال ظرفیت تولید گل رز هلندی در این شهرستان به بیش از ۲میلیون بوته در سال افزایش یافته که این میزان پنج برابر ظرفیت تولید این گل در سال ۹۷ است.

نیکشاد، مجموع مساحت گلخانه های رز هلندی این شهرستان را چهار هزار متر ذکر کرد و  بیان کرد:  این مقدار با راه اندازی گلخانه های جدید در سال گذشته به بیش از ۳۰ هزار متر مربع  افزایش یافته که از نظر مساحت و از لحاظ میزان تولید نیز از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بوته گل رز هلندی به ۲ میلیون بوته گل افزایش یافته است.

او راه اندازی طرح‌های گلخانه‌ای را بهترین راهکار برای تولید محصولات کشاورزی در فصول سال در منطقه سردسیری خلخال و استفاده بهینه از آب در شرایط کاهش نزولات آسمانی و کاهش منابع تامین کننده آب کشاورزی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی این شهرستان ذکر کرد.

وی به توسعه فعالیت‌های گلخانه‌ای در مناطق روستایی اشاره کرد و افزود: حمایت‌های ویژه دولت از سرمایه گذاران روستایی موجب شده تا مجریان این طرح ها در کنار برخورداری از تسهیلات بانکی ارزان قیمت از خدمات رایگان مدیریت جهاد کشاورزی نیز در زمان اجرای طرح بهره‌مند شوند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل  گفت: اقدامات لازم برای راه اندازی شهرک گلخانه ای در مساحتی به وسعت ۲۳ هکتار انجام شده و با توجه به تخصیص آب مورد نیاز آن از سوی امور آب احداث و در اختیار متقاضیان و مجریان طرحهای  گلخانه‌ای قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به استقبال مردم خلخال از طرح های ایجاد وراه اندازی واحدهای گلخانه ای مقایاس کوچک  اظهارداشت: تعداد پرونده‌های ثبت‌نامی در سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک مربوط به گلخانه‌های خلخال ۷۰ مورد و تعداد مجوزهای صادره  ۵۹ مورد است که ۱۱ مورد از این طرحها احداث گلخانه‌های مقیاس بزرگ و ۴۸ مورد گلخانه‌های مقیاس کوچک هستند.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.

[ad_2]

Source link