سنجش تراکم استخوان چگونه انجام میشود: نتایج و تفسیر تست DXA – دکتر دهقان منشادی

اما پوکی استخوان در مردان نیز به همان اندازه ی زنان دردناک و ناتوان کننده است . آیا کاهش تراکم استخوان همان پوکی استخوان است؟ یکی از متداولترین بیماریهایی که افراد در سنین مختلف با آن درگیر هستند، پوکی استخوان است. روشهای پیشگیری از پوکی استخوان کدامند؟ DEXA همچنین در ردیابی اثرات درمان پوکی استخوان و سایر شرایطی که باعث از بین رفتن استخوان می شوند مؤثر است. مثلا ممکن است به دلایل ژنتیکی به پوکی استخوان مبتلا شوید، یا اغلب شنیدهاید که گفته میشود پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان دیده میشود و یا در صورتی هر یک از اعضای خانواده شما به پوکی استخوان دچار شده باشد، ممکن است شما نیز در معرض خطر باشید.

Z Score در تراکم استخوان
زنان سفید پوست یا آسیایی و بطور خاص زنانی که بعضی از اعضای خانواده آنها مبتلا به پوکی استخوان شده اند، با ریسک بالاتر ابتلا به این بیماری در مقایسه با سایرین روبرو هستند. بعد از میان سالی استخوان ها کم کم تحلیل می روند زیرا جذب استخوانی نسبت به ساخت آن فعال تر است و این امر به خودی خود موجب پوکی استخوان می شود که البته عوامل مختلفی از جمله نحوه تغذیه، فعالیتهای ورزشی، مصرف بعضی دارو ها و ژنتیک در کاهش یا افزایش روند آن موثر می باشند. با این حال، عوارض جانبی این نوع دارو بسیار جدی است و و احتمالا در صورتی که استفاده از این دارو را آغاز کنید تا مدت بسیار طولانی باید آن را ادامه دهید و دیگر نمیتوانید آن را قطع کرده و یا با داروی دیگری جایگزین کنید. متاسفانه بیماری پوکی استخوان در مراحل اولیه، هیچ علائم خاصی ندارد و به صورت کاملا خاموش در بدن پیشروی میکند و تنها با آزمایشهای دقیق پزشکی قابل تشخیص است.

تراکم استخوان
در صورتی که فردی به بیماریهایی مانند سلیاک، التهاب روده، بیماری کلیه یا کبد، سرطان، لوتوس، روماتیسم مفصلی، مولتیپل میلوما و… اما به مرور زمان سرعت آن کاهش مییابد و در نتیجه استخوانهای بیشتری در بدن از بین میروند. به عنوان تنها درمان پوکی استخوان به طور کامل به دارو اعتماد نکنید. در طول زندگی شما ، تمام استخوان های شما به طور مداوم تجزیه و بازسازی می شوند. هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد ( به این معنی که خلل و فرج و فضاهای های ریز داخل استخوان کمتر باشند) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده می رسد. از بین رفتن استخوان در نتیجه ی پوکی استخوان هم نتیجه ی عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی است .

تراکم استخوان در کودکان بعد از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین D نیز در متراکم کردن استخوان موثر است.سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان (به انگلیسی: Bone Mineral Densitometry) یا به اختصار BMD روش متداول برای سنجش مقدار تراکم استخوانهای بدن و استئوپروزیس (Osteoprosesis) یا پوکی استخوان است. هر قدر اندازه جرم استخوان شما پایین تر باشد ، خطر شکستگی استخوان نیز بیشتر خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی صندلی بنشینید و یا روی یک تخت دراز بکشید و منتظر بمانید تا تراکم استخوانهای شما توسط اسکنر بررسی شود. برای درمان پوکی استخوان، ابتدا باید در مورد شرایط فرد اطلاعات جامعی جمعآوری شود، زیرا متناسب با شرایط هر فرد، روش درمانی خاصی انتخاب میشود. داروهای سازنده استخوان مانند فورتئو یا سینوپار می توانند فقط برای یک یا دو سال مصرف شوند و پس از توقف دارو دوباره استخوان شروع به پوک شدن می کند.بنابراین پس از قطع داروی فوق برای محافظت از استخوان ساخته شده ، باید مصرف داروی تثبیت کننده استخوان مانند بیس فسفونات تراکم استخوان چیست را شروع کنید.