سود تسهیلات مسکن مهر غیر یارانه‌ای می‌شود

[ad_1]

مجید امیری، پنجشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز افزود: فرصت انجام این کار تا پایان سال ۹۸ در نظر گرفته شده بود که با توجه به شیوع کرونا این مساله تمدید شد و وزارت راه و شهرسازی نیز هفته گذشته اعلام کرد که کسانی که تا پایان سال 99 برای تقسط تسهیلات مسکن مهر خود مراجعه نکنند، یارانه تسهیلات آنها برداشته خواهد شد.
او ادامه داد: از مجموع هفت هزار و ۱۴۸ واحد مسکن مهر باقی‌مانده در این استان، پنج هزار و ۱۸۱ واحد پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد دارند و تسهیلات آنها نیز تقسط شده و باقی واحدها نیز پیشرفت فیزیکی کمتر از ۵۰ درصد دارند.
وی، با اشاره به افزایش تسهیلات مسکن مهر از ۳۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان بیان کرد: به جز واحدهایی که در آستانه بهره‌برداری است، امکان افزایش تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی سایر واحدهایی که پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد دارند به تسهیلات ۴۵ میلیون تومانی وجود دارد.
شتاب بخشی به احیای بافت فرسوده با افزایش تسهیلات نوسازی این بافت
مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس، افزایش تسهیلات نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری را گامی برای شتاب بخشیدن به روند احیای این بافت دانست و افزود: افزایش این تسهیلات می‌تواند از دغدغه متقاضیان ساخت و ساز در این بافت بکاهد.
امیری گفت: بر این اساس، به متقاضیان عادی و شخصی ساز در بافت فرسوده تا سقف ۸۰ میلیون تومان، به سازندگان حرفه‌ای تا سقف ۱۸۰ میلیون و برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین در ساخت و ساز استفاده کنند تا سقف ۲۳۰ میلیون تومان به ازای هر واحد تسهیلات ساخت پرداخت خواهد شد.
او گفت: نرخ سود این تسهیلات از محل قرارداد عاملیت که با راه و شهرسازی و ستاد بازآفرینی شهری منعقد شده ۹ درصد، از محل بدون سپرده، ۱۸ درصد و از محل اوراق حق تقدم ۱۶ درصد است.
وی اضافه کرد: در بافت فرسوده شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز رقم تسهیلات یاد شده برای شخصی سازها ۶۰ میلیون تومان، برای سازندگان حرفه‌ای ۱۴۰ میلیون تومان و برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین استفاده می‌کنند نیز تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان خواهد بود.
امیری افزود: سود این تسهیلات نیز از محل حساب مسکن صندوق یکم ۶ درصد، از محل عاملیت ۹ درصد و از محل اوراق حق تقدم ۱۶ درصد محاسبه خواهد شد.
او اظهار داشت: متقاضیان حساب صندوق مسکن یکم چنانچه قبلا تسهیلات مسکن دریافت کرده باشند و فرم جیم آنها نیز قرمز باشد در صورتی که بخواهد در بافت فرسوده اقدام به خرید مسکن با نرخ هشت درصد کنند این محدودیت برای آنها برداشته خواهد شد و قرمز بودن فرم جیم آنها مانعی برای دریافت این تسهیلات نخواهد بود.
مدیر امور شعب بانک مسکن ادامه داد: شهروندان می‌توانند به شکل انفرادی با سپرده گذاری ۳۰ میلیون تومان و یا به شکل ۲ نفره (یک زوج) هر یک جداگانه سپرده‌گذاری ۳۰ میلیون تومان یک ساله، تا سقف ۸۰ یا ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن با نرخ سود هشت درصد و در بافت فرسوده با نرخ سود ۶ درصد دریافت کنند.
افزایش تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم
امیری، با اشاره به افزایش تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم گفت: اخیرا و با مجوز بانک مرکزی مبلغ تسهیلات از محل این اوراق در کلانشهر شیراز به شکل انفرادی از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان و زوجین از ۱۰۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت و سقف وام تعمیرات مسکن نیز از ۲۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان رسید.
وی افزود: در سایر شهرها نیز این تسهیلات به شکل انفرادی ۶۰ میلیون تومان و زوجین ۱۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ ساله خواهد بود.
او ادامه داد: نرخ سود این تسهیلات نیز در بافت فرسوده ۱۶ درصد و در سایر مناطق شهری ۱۷ و نیم درصد است.
امیری بیان کرد: بانک مسکن برای خروج مسکن از رکود به متقاضیانی که قبلا از محل اوراق حق تقدم، تسهیلات خرید دریافت کرده‌اند چنانچه ۲ سال از دریافت تسهیلات قبلی آنها گذشته باشد برای خرید ملک جدید مجددا تسهیلات پرداخت خواهد کرد.
افزایش سقف تسهیلات حساب صندوق مسکن جوانان
وی، با اشاره به افزایش سقف تسهیلات حساب صندوق مسکن جوانان اظهار داشت: در این زمینه امکان سپرده‌گذاری به شکل یکجا، ماهانه و سالانه وجود دارد که سقف تسهیلات برای مدت زمان ۱۵ سال سپرده‌گذاری و افتتاح حساب در سال ۹۸ در شیراز ۲۱۰ میلیون تومان و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۸۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده و چنانچه دوره سپرده‌گذاری از ۱۵ سال به ۲۰ سال برسد سقف تسهیلات نیز در شیراز به ۲۵۲ میلیون تومان و شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به ۲۲۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله افزایش می‌یابد.
بانک مسکن به ۸۵ درصد سپرده متقاضیان تسهیلات پرداخت می‌کند
امیری، با اشاره به پرداخت تسهیلات معادل ۸۵ درصد سپرده متقاضیان توسط بانک مسکن گفت: این بانک به آن دسته از سپرده‌گذارانی که نسبت به افتتاح حساب ۲ و یک اقدام کنند، به میزان ۸۵ درصد مبلغ سپرده گذاری به آنها تسهیلات با سود یک درصد و بازپرداخت سه ساله پرداخت خواهد کرد و به سپرده‌گذاری آنها نیز ۲ درصد سود خواهد داد.
پرداخت ۸۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک مسکن
مدیر امور شعب بانک مسکن فارس، همچنین با اشاره به پرداخت ۸۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات در این استان در سال 98 افزود: این در حالی است منابع این بانک ۶۲ هزار میلیارد ریال بوده که یک و چهار دهم برابر آن تسهیلات پرداخت شده است.
وی گفت: بانک مسکن امسال نیز در فارس و در بخش مسکن حدود سه هزار و ۹۵۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.
امیری اضافه کرد: بانک مسکن همچنین بر اساس تعهدی که برای پرداخت تسهیلات ۲ هزار میلیارد ریالی برای تکمیل پروژه آزادراه شیراز – اصفهان دارد، امسال یک هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت خواهد کرد.
افتتاح حساب ۲ هزار و ۱۸۴ نفر برای طرح اقدام ملی مسکن
مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس با اشاره به نقش این بانک در تامین مالی اجرای طرح اقدام ملی مسکن گفت: تا پایان تیرماه امسال، ۲ هزار و ۱۸۴ نفر در این استان نسبت به افتتاح حساب مرتبط با این طرح اقدام کرده‌اند.
امیری ادامه داد: در قالب این طرح، بانک مسکن به ازای ساخت هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

[ad_2]

Source link