سی‌ ان‌ ان: دولت ترامپ، سد راه مقابله ایران با ویروس کرونا

[ad_1]

سی ‌ان ‌ان روز یکشنبه در گزارشی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و اقدامات این کشور برای مقابله با بیماری همه‌گیر افزود: ایران به شدت از سوی آمریکا مورد تحریم قرار دارد و در این شرایط امکان کمک رسانی به مردم ایران برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا را دشوار ساخته است.

به گزارش سی ان ان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قصد کمک به تهران را دارند امکان ارسال پول را نداشته زیرا نظام بانکی تحت تحریم است.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: ایران برای از سرگیری اقتصاد خود پس از عبور از همه‌گیری ویروس کرونا، نیازمند تزریق منابع مالی است و مبلغ درخواست شده ایران از «صندوق بین المللی پول»  پنج میلیارد دلار است و تحقق پرداخت این وام به ایران نیز با وجود تحریم های آمریکا دشوار است.

سی ان ان افزود: تهران دولت دونالد ترامپ را متهم به «تروریسم درمانی» کرده است.

پیش از این مقامات جمهوری اسلامی ایران به رویکرد خصمانه واشنگتن در ادامه روند تحریم های غیرقانونی واکنش نشان داده بودند که دراین میان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران  خواستار واکنش جامعه جهانی و عدم سکوت آن در قبال تروریسم اقتصادی و تروریسم پزشکی شده و نوشت: «دونالد ترامپ به طور خصمانه تحریم‌های غیرفانونی آمریکا را به منظور تخلیه منابع مورد نیاز ایران برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ تشدید می‌کند؛ آن هم درحالی که شهروندانمان به خاطر این ویروس در حال مرگ‌ هستند. جهان دیگر نمی‌تواند در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا که با تروریسم پزشکی پیوند خورده سکوت کند.»

درهمین حال دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در سخنانی که  مواضع دوگانه خود را در مورد ایران نشان می داد گفته بود: ما می‌توانیم به ایران در مبارزه با ویروس کرونا کمک کنیم. تنها نیاز است که مقامات تهران از ما این درخواست را مطرح کنند. ما بهترین متخصصان جهان را داریم. ما علاقمند هستیم که به ایرانی‌ها در مبارزه با ویروس کرونا کمک کنیم، اما این امر نیازمند آن است که آن‌ها از ما درخواست کمک کنند.

در پاسخ به این سخنان، حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز ۱۴ اسفند در جلسه هیات دولت گفته بود: «متأسفانه آنهایی که حتی دارو و مواد غذایی را به روی مردم بستند و تحریم کردند، خبیثانه‌ترین اقدام را علیه ملت ایران در این ۲ سال انجام دادند؛ آنها هم آمدند با یک ماسک دلسوزی ظاهر شدند که ما هم می‌خواهیم به ملت ایران کمک کنیم؛ شما اگر واقعاً راست می‌گویید لااقل تحریم دارو را بردارید؛ این اولین قدم است.

**۱۳۰۲**

[ad_2]

Source link