شهرداری تهران به نصب تابلو کتابفروشی‌ها در مناطق ملزم شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و بیست و سومین جلسه شورا، طرح الزام شهرداری تهران به نصب تابلو کتابفروشی ها در مناطق ۲۲ گانه نشر تهران را در دستور کار قرار دادند.

«محمد جواد حق شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در توضیح طرح نصب تابلوهای کتابفروشی در مناطق ۲۲گانه گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد کاهش توجه به کتاب و تیتراژ کتاب هستیم؛ بطوری که تیتراژ حدود ۱۰هزار کتاب به زیر هزار کاهش پیدا کرده است.

وی کاهش تیراژ کتاب‌ها را  بسیار تلخ و ناگوار دانست و گفت: در پی این اتفاق، بسیاری از کتابفروشی ها مجبور به بستن مغازه خود شده اند.

حق شناس ادامه داد: انتظار این است که در فضای شهری کمک شود که با نصب تابلوهای راهنما به شهروندان یادآوری شود که در این مکان کتابفروشی وجود دارد و شهروند را ترغیب به حضور در کتابفروشی کند و چراغی شود که شهروندان به فضاهای کتابفروشی سری بزنند.

عضو شورای تهران عنوان کرد که کلیات این طرح در کمیسیون مشترک فرهنگی اجتماعی و کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری به تصویب رسید و امروز تحت عنوان یک ماده واحده به اعضای شورا ارائه شد.

حق شناس از اعضای شورا خواست تا نگاه مهندسی به حوزه علوم انسانی نداشته باشند.

وی گفت: انتظار داریم حمایت تمام قد در حوزه فرهنگی و کتابفروشی ها داشته باشیم.
 
عضو شورای تهران افزود: این طرح تقاضای اتحادیه کتابفروشان است و اگر ثمربخش نبود، مصرانه پیگیری نمی شد.

افشین حبیب زاده عضو دیگر شورای شهر تهران در این خصوص گفت که تابلوهای راهنما در سطح شهر کارکرد خود را از دست داده است.

وی گفت: در زمانی که افراد می‌توانند اسم و محل فروشگاه خود را در فضای مجازی ثبت کنند، اکثریت مردم نیز برای دسترسی آسان تر به آن فروشگاه‌ها، به فضای مجازی مراجعه می‌کنند.

رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر بخواهیم برای کتابفروشی‌ها تابلو در نظر بگیریم، سایر اقلام فرهنگی نیز درخواست نصب تابلو خواهند کرد، ادامه داد: طبق اطلاعی که کسب کرده‌ام اکنون نیز برخی از کتابفروشی‌ها با مراجعه به نهادهای متولی، مجوز نصب تابلو را دریافت و  با هماهنگی تابلوی خود را نصب کرده‌اند.

حبیب زاده گفت: عمومیت بخشیدن به نصب تابلو برای کتابفروشی‌ها در مناطق ۲۲گانه شهر تهران موجب خواهد شد تا صنوف دیگر نیز به این کار تشویق و این حق را مطالعه کنند که در آن صورت کل شهر تهران پر از تابلوهای مختلف خواهد شد و از این رو تصویب چنین طرحی ضرورت ندارد.

در نهایت اعضای شورای شهر، کلیات این طرح را با ۱۴ رای تصویب کردند.

[ad_2]

Source link