شهرداری کوت‌عبدالله بودجه‌ای برای طرح‌های عمرانی ندارد

[ad_1]

نواب حاجیان سعیدی روز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: تا حدود ۲ سال پیش درآمد شهرداری کوت عبدالله ماهانه حدود سه میلیارد ریال بود اما اکنون به ۱۰ میلیارد ریال افزایش یافته است، مبلغ ارزش افزوده‌ای که ماهانه به شهرداری کوت عبدالله پرداخت می شود ۲۵ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: هرماه حدود ۱۸ میلیارد ریال تنها برای پرداخت حقوق کارگران کمبود بودجه داریم بنابراین پولی برای طرح های خدماتی و فنی باقی نمی ماند.

حاجیان سعیدی توضیح داد: حقوق و بیمه سال ۹۸ کارگران شهرداری کوت عبدالله بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال شد که به صورت کامل پرداخت شده است با توجه به افزایش حق بیمه این مبلغ به ۵۳ میلیارد ریال در ماه رسیده است.

وی بیان کرد: بیمه کارگران در سال جاری به روز پراخت شده است، حقوق فروردین ماه تمام کارگران این شهرداری پرداخت شده است اما حقوق اردیبهشت ماه برخی از کارگران به صورت علی الحساب پرداخت شده و برخی دیگر از آن ها هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.

حاجیان سعیدی با اشاره به ادعای برخی افراد برای استخدام در شهرداری کوت عبدالله گفت: عده‌ای با پوشیدن لباس کارگران شهرداری و بدون هیچگونه رابطه کاری ادعای به تعویق افتادن حقوق دارند، این افراد به زور یا نامتعارف وارد سیستم شده اند  که در صورت عدم پرداخت حقوق به آن ها در کار رفت و روب  شهر و خدمات رسانی خلل ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: این افراد به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و برخی از این افراد نیز بازداشت شده اند. کارگران شهرداری معترض به عدم پرداخت حقوق به صورت قانونی و از طریق اداره کار مطالبه گری کنند نه اینکه در کار خدمات رسانی خلل ایجاد کنند.

فرسودگی ۷۰ درصدی معابر کوت عبدالله

شهردار کوت عبدالله با اشاره به فرسودگی ۷۰ درصد معابر این شهر اظهار داشت: برخی خیابانهای کوت عبدالله صعب العبور هستند و بجای روکش آسفالت از کفپوش استفاده شده است.

وی در بخشی دیگر بیان کرد: بیشتر درآمد شهرداری ها از محل پرداخت عوارض  ساخت و ساز است اما در این شهر ساخت و ساز رونق چندانی ندارد از سویی دیگر حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم کوت عبدالله عوارض پرداخت نمی کنند.

حاجیان سعیدی گفت: درامدهای شهرداری کوت عبدالله به دلیل شیوع ویروس کرونا از قبل هم محدودتر شده‌است، این شهرداری حدود یک ماه و نیم تعطیل بود به همین دلیل درپرداخت حقوق کارگران با مشکل مواجه شد.

وی بزرگترین مشکل مردم کوت عبدالله را بیکاری دانست و یادآور شد: بزرگترین مشکل مردم کوت عبدالله بیکاری است و مردم از شهرداری انتظار دارند برای آن ها اشتغال ایجاد کند درحالیکه شهرداری این توان را ندارد.

شهردار کوت عبدالله افزود: این شهرداری پیش از جدا شدن شهرستان کارون از اهواز جزء منطقه پنج شهرداری کلانشهر اهواز محسوب می شد و ۲۲۰ نفر نیرو داشت اما در سایه استخدام های غیرمتعارف و غیرقانونی در سال های گذشته این رقم به یکهزار نفر رسیده‌است.

وی افزود:برای تعدیل نیروهای شهرداری کوت عبدالله نشست های مختلفی داشتیم و پیشنهاد بکارگیری برخی از آنها در میدان میوه و تره بار درحال ساخت این شهر را داده ایم همچنین در صورت موافقت تامین اجتماعی می توان تعدادی از کارگران این شهرداری با سابقه بیش از ۲۰ سال را بازنشسته کرد.

حاجیان سعیدی آسفالت معابر و فاضلاب را ۲ مشکل جدی در این شهر عنوان کرد و توضیح داد: اگر مشکل پس زدگی فاضلاب و روکش آسفالت معابر حل شود حدود ۸۰ درصد مشکلات کوت عبدالله حل خواهد شد.

وی افزود: درحال حاضر حدود ۱۶۰کیلومتر جوی روباز در کوت عبدالله وجود دارد  که براساس قانون وظیفه پاکسازی آن ها با شهرداری است.

حاجیان سعیدی با اشاره به نبود سیستم دفع فاضلاب در این شهر گفت: در کوت عبدالله فاضلاب شهری در جوی‌های روباز سرازیر می شود که از نظر بهداشتی امری نامتعارف است. حتی اگر هر هفته جوهای روباز را لایروبی و آهک پاشی کنیم باز هم به دلیل تخلیه رسوب ناشی از فاضلاب ، فاضلاب در خیابان‌ها سرریز می شود.

وی افزود: به معاون عمرانی استانداری خوزستان پیشنهاد انجام ۲ پروژه افزایش ظرفیت جوی و جدول های روباز و همچنین آسفالت معابر کوت عبدالله ارایه شده استکه با اجرای آنها بخشی از مشکلات سرریز فاضلاب در این شهر حل می شود.

شهردار کوت عبدالله با اشاره به اینکه برخی به عمد خروجی فاضلاب را مسدود می کنند گفت: برخی به عمد سنگ و گونی در مسیر خطوط می گذارند تا باعث نارضایتی مردم شود.

وی در بخشی دیگر درخصوص سکوی حمل زباله شهرداری کوت عبدالله اظهار داشت: در سال ۷۰ سکوی حمل زباله خارج از منطقه مسکونی در قلعه چنان احداث شد که زباله ها در این سکو تخلیه و بعد به سایت صفیره منتقل می شدند اما در سال های گذشته ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف این منطقه مشکلاتی ایجاد کرد.

شهردار کوت عبدالله گفت: این سکو حدود ۱۵ هکتار است و برخی قصد تصرف آن را داشتند که ما ناگزیر به دیوارکشی آن شدیم، اما باید گفت که تمام زباله ها و نخاله‌های کوت عبدالله مختص این شهر نیست و ‌ نخاله سایر مناطق از جمله اهواز نیز در این شهر تخلیه می شود که در این رابطه علیه افرادی که اقدام به تخلیه نخاله می کنند طرح شکایت شده است.

کوت عبدالله در زمستان سال ۹۱ با ایجاد شهرستان کارون از شهرستان اهواز جدا شد. کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون است.

[ad_2]

Source link