صربستان: قدرت‌های بزرگ در مورد طبیعی و یا بیولوژیکی بودن کرونا توضیح دهند

[ad_1]

به گزارش رسانه‌های خبری صربستان، “ایویتسا داچیچ” شنبه با اشاره به اینکه تئوری‌های مختلفی در باره طبیعی،آزمایشگاهی و یا جنگ بیولوژیکی بودن ویروس کرونا وجود دارد افزود، سازمان ملل و شورای امنیت قبل از هر نهاد و یا کشور دیگری موظف هستند به این سئوال پاسخ دهند.

داچیچ تاکید کرد، کشورهای بالکان غربی که اکنون برای عضویت در اتحادیه اروپا نامزد هستند، تقاضای مشترکی به کمیسیون اروپا مبنی بر معاف شدن از ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی و دارویی اتحادیه اروپا به این کشورها ارائه دادند.
وی افزود، انتظار دارد هفته آینده در این مورد پاسخی دریافت کند.

وزیر امورخارجه صربستان تصریح کرد، در شرایط کنونی این سئوال مطرح نیست که آیا شما برای خرید تجهیزات بهداشتی پول دارید یا نه­؟ بلکه مهم این است که آیا کسی را در این خصوص دارید و آیا آن شخص مایل است که به شما تجهیزات و دارو بفروشد.

وی افزود، حتی اگر پول تجهیزات سفارش شده را بدهیم باز هم مشکل خواهیم داشت، زیرا در این میان بسیاری از کشورها تحویل سفارشات را ممنوع کرده‌اند و در حالی که رقابت‌ها ناعادلانه است و موقعی که برخی کشورهای یک میلیارد ماسک سفارش می‌دهند و ما ۲ میلیون، در این شرایط موضوع اطمینان کردن به قراردادها مطرح می‌شود.

داچیچ اظهار کرد، اتحادیه اروپا در این بحران ناسازگاری‌هایی از خود نشان داد و با سیاست واحد به کشورها پاسخ نداد و حتی در این زمینه اعتراض‌هایی در میان کشورهای عضو اتحادیه نیز وجود دارد.

وی گفت، با بروز بحران ویروس کرونا موضع مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز از میان رفت و اعضای آن نیز هنوز نمی‌توانند در مورد ایجاد صندوق ارائه کمک به کشورها برای  مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا به توافق برسند.

وزیر امورخارجه صربستان یادآور شد، هنگامی که ایتالیا به کمک نیاز داشت، آلمان و برخی کشورهای اطراف مسائل ملی خود را مورد توجه قرار داده و صادرات کمک‌های پزشکی به ایتالیا را ممنوع کردند، بنابراین صربستان باید از منافع ملی خود محافظت کند.

وی به عدم همبستگی اروپایی در زمان بیماری همه گیر ویروس کرونا اشاره کرد و گفت که در این زمان هیچکس از صربستان و سایر کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا نام نبرد.

دولت صربستان از بدو شیوع ویروس کرونا در این کشور تدابیر پیشگیرانه شدیدی از جمله ممنوعیت خروج از خانه از ساعت ۱۷ تا ساعت پنج صبح را به اجرا گذاشته است.

آخرین داده‌های تلویزیون دولتی صربستان حاکی است که تا کنون سه هزار و ۳۸۰ نفر به بیماری ویروس کرونا مبتلا و ۷۴ نفر نیز جان باخته‌اند.

بر اساس تدابیر اتخاذ شده توسط دولت صربستان، حضور افراد بالای ۶۵ سال در شهرها و افراد بالاتر از ۷۰ سال در روستاها ممنوع است و دولت برای این افراد، تسهیلاتی ایجاد کرده است.

[ad_2]

Source link