عراق: ابزارهای کارآمد برای پاسخ به حملات ترکیه را داریم

[ad_1]

به گزارش ایرنا، «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با شبکه خبری «روسیا الیوم» اضافه کرد که «بغداد ابزارها و کارت‌های قدرت‌مندی برای پاسخ به حملات ترکیه به مرزهای عراق در اختیار دارد».
وی گفت که یکی از مهمترین این ابزارها، روابط اقتصادی و دیگری کارت دیپلماسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه عراق افزود که فشار افکار عمومی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی دیگر ابزار موثر بغداد هستند. وی تاکید کرد که حملات ترکیه به شمال عراق صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.
الصحاف یادآور شد که اکنون دهها شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری ترکیه در عراق فعالیت می‌کنند و بغداد یکی از مهم‌ترین  واردکنندگان کالا از آنکارا است که قطع این همکاری‌ها، زیان‌های بسیاری متوجه ترکیه خواهد کرد.
در حمله پهپادی سه شنبه گذشته ترکیه به منطقه «سیدکان» در شمال استان اربیل چهار تن از نیروهای مرزبانی عراق از جمله دو افسر ارشد کشته شدند.
بر اساس برخی گزارش‌ها، در این حمله 20 مرزبان و غیرنظامی عراقی جان باختند.
وزارت امور خارجه عراق این حمله را نقض حاکمیت بغداد و اقدامی خصمانه و در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی سازمان‌دهنده روابط میان کشورها و همچنین بر خلاف اصل حسن همجواری قلمداد کرد، اصلی که باید دلیلی برای اهتمام و تمایل دو کشور به انجام فعالیت امنیتی مشترک در راستای منافع دو جانبه باشد.
وزارت خارجه عراق همچنین «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه در بغداد را احضار و یادداشت اعتراض شدیداللحن دولت عراق را به وی تحویل داد.
«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز سه شنبه شب در بیانیه‌ای حمله پهپادی ترکیه که به کشته شدن شماری از فرماندهان و مرزبانان این کشور انجامید را محکوم و تاکید کرد که برای حل و فصل مسائل موجود در مرزهای دو کشور گفت و گو و مذاکره بهترین راهکار است.
ترکیه از اواخر خرداد گذشته، عملیات «پنجه ببر» را از زمین و هوا در شمال عراق علیه عناصر گروه «پ.ک.ک» آغاز کرده است.
وزارت امور خارجه عراق تاکنون در اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک این کشور، چندین بار فاتح ییلدز سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.
ارتش ترکیه اعلام کرد که هدف از عملیات موسوم به پنجه ببر در شمال عراق پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) است.
با وجود اعتراض‌های گسترده بغداد و کشورهای عربی به آنکارا، عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد.

[ad_2]

Source link