عملیات آزادسازی و ساماندهی رودخانه نمین چای آغاز شد

[ad_1]

علی اکبری سولا  روز سه‌شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: این رودخانه از ارتفاعات مرزی جمهوری آذربایجان جاری شده و پس از تلاقی دو شاخه در محلی بنام چای قویشان در  طول حدود ۴.۵کیلو متر از داخل شهر نمین عبور کرده و پس از طی ۱۰ کیلومتر در پایین دست روستای نوجه ده وارد رودخانه قره‌سو می‌شود .

وی افزود: عملیات بازگشایی نمین چای در طول ۱۰ کیلومتر پایین دست شهر نمین در سال گذشته از محل اعتبارات استانی صورت گرفته و آزاد سازی حدود یک کیلومتر بالادست شهر در اواخر سال ۹۸ با استفاده از پتانسیل رودخانه‌ای و بدون بار مالی انجام یافته است .

اکبری سولا بیان کرد: دبی ۲۵ ساله نمین چای ۱۴ متر مکعب در ثانیه بوده  و کل مسیر  رودخانه به غیر از ۴.۵ کیلومتر داخل شهر برای عبور سیلاب ۲۵ ساله امن شده است.

وی گفت: مقدمات لازم برای آزادسازی اعم از شناسایی متصرفان و صدور اخطاریه برای اخذ حکم قضایی صورت گرفته است .

رییس اداره منابع آب نمین گفت: نقاط بحرانی و حادثه‌خیز رودخانه‌های این شهرستان شناسایی شده و برای کنترل سیلاب و جلوگیری از بروز خسارت جانی و مالی به مردم بازگشایی و آزادسازی شد.

علی اکبری اظهارداشت: رودخانه عنبران‌چای در بازه روستای نوشنق به طول ۱.۵ کیلومتر، رودخانه ننه‌کران چای در بازه داخل این روستا به طول ۲ کیلومتر، رودخانه نمین چای در بالادست شهر نمین (چای قوشان) به طول ۷ کیلومتر، رودخانه مینابادچای در داخل روستای میناباد به طول ۷ کیلومتر و رودخانه کله‌سر چای در محدوده روستا به طول ۲ کیلومتر از جمله این نقاط هستند.

وی افزود: در حال حاضر نقاط بحرانی رودخانه‌ای شهرستان نمین شامل رودخانه قره‌سو در محدوده آلادیزگه تا قره‌چناق، رودخانه موسی‌چای در محدوده گللو تا اولاغان می‌باشد که متصرفین آنها شناسایی شده و اخطاریه‌های لازم صادر و دستورات قضایی آزادسازی اخذ شده است.

او گفت: این مناطق قرار است توسط مجری طرح بازگشایی رودخانه‌ها آزادسازی شود و فرایند انتخاب پیمانکار طی شده و در مرحله عقد قرارداد می‌باشد.

نمین در ۳۰ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد.

[ad_2]

Source link