فراکسیون اهل‌سنت عراق از اجماع برای رای اعتماد به کابینه الکاظمی خبر داد

[ad_1]

“عبدالخالق العزاوی” به تارنمای خبری “الزورا” عراق گفت: کشور با بحران‌های بزرگی مثل شیوع ویروس کرونا، سقوط قیمت نفت که پیامدهای اقتصادی بزرگی بر بودجه عمومی عراق دارد، روبه روست، در این شرایط یک خوش‌بینی سیاسی و پارلمانی نسبت به موفقیت الکاظمی برای تشکیل کابینه در یک دوره زمانی مشخص و پیش‌برد موضوعات مهم وجود دارد.

وی افزود: خواسته ما به عنوان بخشی از احزاب سیاسی اهل سنت عراق، بازسازی مناطق آزاد شده از اشغال داعش، بازگشت آوارگان، برآورده شدن خواسته تظاهرکنندگان، مشارکت در تصمیمات دولت و مبارزه با فساد اداری و مالی در کشور است.

الکاظمی روز پنجشنبه هفته گذشته به دنبال مخالفت گسترده جریان های سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت با مکلّف شدن «عدنان الزرفی» و کناره گیری وی، با حکم «برهم صالح»، رییس جمهوری، مامور تشکیل دولت جدید عراق شد.

وی طبق قانون اساسی عراق از زمان دریافت حکم مکلف شدن ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

پیش از این نیز بسیاری از کارشناسان سیاسی، شانس کسب رای اعتماد کابینه الکاظمی را با توجه به حمایت جریان‌های سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت در مجلس عراق بسیار بالا ارزیابی کرده‌اند.

[ad_2]

Source link